Niedzielny koncert zaduszkowy w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, w ramach którego zostanie wystawiony spektakl „Irena”, zwieńczy 14. edycję akcji „Zapal znicz pamięci”. Po wydarzeniu upamiętnione zostaną ofiary gestapo więzione w budynku, w którym dziś działa teatr.
23 października po raz 14. zorganizowano akcję medialno-edukacyjną "Zapal znicz pamięci". Jej celem jest upamiętnienie ofiar okupacji niemieckiej, zamordowanych w pierwszych miesiącach II wojny światowej w ramach operacji "Tannenberg". Akcja jest prowadzona na terenie Wielkopolski, Pomorza, Śląska, Ziemi Łódzkiej i Kujaw. Rokrocznie podsumowanie kampanii odbywa się w trakcie koncertu organizowanego w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
Rzeczniczka prasowa Teatru Muzycznego w Poznaniu Sonia Kobylańska-Jóźwik poinformowała, że w niedzielę, w ramach koncertu zaduszkowego, o godz. 17 zostanie wystawiony spektakl "Irena", opowiadający o pomagającej Żydom podczas niemieckiej okupacji Irenie Sendlerowej.
"Po spektaklu, goście teatru zwyczajowo zapalają znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary gestapo, którego urząd podczas wojny mieścił się w budynku teatru" – wskazała Jóźwik.
Siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu znajduje się w gmachu Domu Żołnierza. Obiekt został przekazany wojsku 19 marca 1939 r. w dniu imienin Józefa Piłsudskiego. Wówczas odbyła się też w Poznaniu ostatnia przed wybuchem II wojny światowej defilada Wojska Polskiego. Po rozpoczęciu wojny i powołaniu urzędów Tajnej Policji Państwowej na ziemiach wcielonych do Trzeciej Rzeszy, w budynku rozpoczął pracę urząd Gestapo. Aresztowani Polacy byli tam przesłuchiwani, następnie umieszczani w Forcie VII, a potem w uruchomionym w 1943 r. obozie w Żabikowie.
W piwnicach Domu Żołnierza funkcjonowało także tzw. więzienie domowe. W celach, na gołej posadzce przebywali skuci więźniowie, skąd wzywano ich na wielokrotne, połączone z torturami przesłuchania.
Obecnie na gmachu umieszczona jest tablica o treści: "Dom ten w latach 1939-1945 był siedzibą Gestapo. W powszechnej pamięci Polaków zapisał się jako miejsce hitlerowskich zbrodni - masowych aresztowań, tortur, męczeństwa, tragedii i śmierci tysięcy mieszkańców tzw. +Kraju Warty+".
Kampania "Zapal znicz pamięci" jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Akcja odbywa się pod patronatem honorowym marszałka województwa wielkopolskiego. Patronem medialnym jest portal dzieje.pl.
Inicjatorką akcji "Zapal znicz pamięci" była Anna Gruszecka, ówczesna dziennikarka Radia Merkury w Poznaniu.
Operacja "Tannenberg" to kryptonim pierwszej zaplanowanej na masową skalę operacji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez Niemców w okresie II wojny światowej. Jej celem było fizyczne wyeliminowanie liderów polskich warstw przywódczych, w większości wpisanych przed wojną na tzw. listy proskrypcyjne. Do końca 1939 r. na terytorium II RP Niemcy wymordowali ok. 55 tys. Polaków. Na terenach wcielonych do III Rzeszy, zginęło 40 tys. osób.(PAP)
autor: Szymon Kiepel
szk/ mark/