Cztery premiery zaplanowano w nowym sezonie w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Andrzej Krakowski przygotuje „Rejwach” wg Mikołaja Grynberga, Olga Lipińska spektakl do tekstów Jurandota, Maciej Wojtyszko wystawi „Josie Kałba”, a Wojciech Kościelniak - „Śpiewaka jazzbandu”.
"Cieszę się, że gdy zaproponowałam Andrzejowi Krakowskiemu, czy zgodzi się wyreżyserować +Rejwach+ (...), zapałaliśmy obopólną miłością do tego tekstu" - powiedziała Tencer.
"Akurat z +Rejwachem+ Mikołaja Grynberga łączy mnie trochę więcej niż sama książka. Z +Rejwachem+ łączy mnie przyjaźń i znajomość rodziny Grynbergów; już teraz cztery generacje, co wśród rodzin, które przeżyły Holokaust, samo to jest czymś niespotykanym. Byłem przy tym, jak ta książka powstawała. Jedno z opowiadań, niestety nie weszło do sztuki, jest o mojej teściowej" - powiedział Krakowski, który jest marcowym emigrantem, wykłada i reżyseruje w USA.
"Co mnie uderzyło w tej książce? Przede wszystkim to, że tak lapidarnie, tak precyzyjnie i tak poetycko w pewnym sensie (...) mówi o lęku, o strachu, o ksenofobii, o uprzedzeniach" - podkreślił. "Ta książka pokazuje ból, który jest czymś wspólnym dla wszystkich na całym świecie, ten ból jest zrozumiały, ten strach jest zrozumiały. A ponieważ to jest 31 króciutkich opowiadań (...), adaptacja tego na scenę była dosyć trudna, ale mam wrażenie, że nam się udała" - mówił. "Efekty tego zobaczycie państwo na scenie 27 października" - dodał, informując, że muzykę do spektaklu napisał zespół Kroke z Krakowa, reżyserii świateł podjął się operator filmowy Andrzej Wolf, a choreografię opracował Mikołaj Mikołajczyk.
Zapowiadając drugą premierę sezonu Gołda Tencer poinformowała, że Olga Lipińska będzie robiła sztukę na podstawie twórczości Jurandota". "Nie chce podać jeszcze tytułu, bo mówi, że jeszcze cały czas go szuka" - opowiadała. "Jej kabarecik jest kultowy do tej pory, a my też marzymy, żeby Olga Lipińska zrobiła coś na scenie Teatru Żydowskiego" - dodała.
Kolejną premierą, w 2019 r., będzie spektakl "Josie Kałb" na podstawie powieści Israela Joszuy Singera w reżyserii Macieja Wojtyszki.
"Obciąć sobie pamięć o kulturze jidysz to w ogóle obciąć sobie pamięć o kulturze polskiej, dlatego że akcja +Josie Kałba+ toczy się tutaj, tzn. na ziemiach naszych, a mówi o rzeczach niezwykłych. Najprościej mówiąc - o poszukiwaniu tożsamości człowieka, który się zagubił z miłości" - powiedział Wojtyszko. "Trzeba się tylko bardzo starać, żeby zachować całą poezję tej literatury" - podkreślił.
Tencer zapowiedziała też, że w Teatrze Żydowskim przygotowany zostanie także musical w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. "Wojciech Kościelniak będzie robił musical +Śpiewak jazzbandu+. Ten musical powstał w 1927 r. Był to niemy film, który później uzyskał muzykę" - wyjaśniła, dodając, że na potrzeby inscenizacji aktorzy Teatru Żydowskiego uczestniczyć będą w dwumiesięcznych warsztatach tanecznych.
"Najnowszym naszym projektem jest Scena Muzyczna Teatru Żydowskiego. Kuratorami tej sceny są (...) Marcin Masecki i Jan Młynarski" - powiedziała Tencer.
"Spotkały się dwie tradycje. Janek reprezentujący tradycję warszawskiego folkloru muzycznego - przedwojennego w dużej mierze - i ja z moim wychowaniem klasycznym, europejskim, jazzowym, także amerykańskim. Zaczęliśmy wspólnie badać temat przedwojennej polskiej muzyki rozrywkowej. (...) Cały przemysł rozrywkowy i świat muzyczny przed wojną był bardzo, bardzo bogaty i bujny. No i też w dużej mierze zdominowany przez twórców pochodzenia żydowskiego" - mówił Masecki.
Jak podkreślił, "z największą przyjemnością" otwierają Scenę Muzyczną 1 października. "Bedzie to też kameralny wariant naszej działalności (...), zagramy w trio - tylko ja, Jan z bandżoli i mikrofonem oraz Marcin Markowicz, wybitny skrzypek, koncertmistrz Narodowej Filharmonii Muzycznej we Wrocławiu - zapowiedział. "Będziemy mieli też wielką przyjemność zaprosić panią Gołdę Tencer na kilka piosenek" - dodał.
Gołda Tencer zapowiedziała też udział Teatru Żydowskiego w zagranicznych i polskich festiwalach. W Rumunii na festiwalu teatrów żydowskich artyści z Warszawy pokażą "Chumesz lider", a na międzynarodowym festiwalu w Bratysławie na Słowacji zaprezentują "Aktorów żydowskich". W Lublinie Teatr Żydowski przedstawi "Malowanego ptaka", na XI Spotkaniach Teatralnych "Bliscy Nieznajomi" w Poznaniu pokaże "Golema", a 13 września w Łodzi - "Dybuka".
"A za parę dni, w poniedziałek, nagrywamy dla TVP sztukę +Matki+ w reżyserii Pawła Passiniego. To jest niesamowite, bo występują w niej dzieci Holokaustu" - dodała.
Tencer poinformowała, że w jej zespole pojawiły się nowe osoby, m.in. dwoje aktorów - Irena Melcer i Daniel Antoniuk, a stanowisko wicedyrektora teatru objęła Małgorzata Mostek.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ agz/