Rusza modernizacja Teatru Powszechnego w Łodzi i jego Dużej Sceny. Inwestycja ma kosztować 20 mln zł. Na czas remontu placówki Dużą Scenę zastąpi dawne łódzkie kino "Bałtyk".
Dyrektor "Powszechnego" Ewa Pilawska zwraca uwagę, że modernizacja teatru od dawna była niezbędna. Jak mówi zakres prac jest bardzo duży, dlatego potrwają one dwa lata. Według niej, po ich zakończeniu powstanie jedna z najnowocześniejszych scen teatralnych w Polsce.
Pilawska przyznaje, iż cieszy się, że w związku z remontem w Łodzi "nie ubędzie scena teatralna". "Publiczność Teatru Powszechnego będzie cały czas mogła być z nami, aktorzy nie muszą się martwić o miejsce pracy. Na tymczasowej Dużej Scenie grać będziemy nasz bieżący repertuar, będziemy też oczywiście przygotowywać kolejne premiery" - mówi.
Przez cały czas trwania remontu Mała Scena teatru będzie normalnie działać pod stałym adresem. Mała Scena funkcjonuje od jesieni 2012 roku. Jej wybudowanie kosztowało ponad 7,5 mln zł.
Jak mówi Pilawska sala kinowa "Bałtyku" wymaga niezbędnych prac adaptacyjnych. Na część z nich znaleziono już sponsora. Prace ruszają wkrótce, bo nowa scena ma być uruchomiona zaraz po wakacjach. Jej otwarcie planowane jest na drugą połowę września, ma być ono połączone z niespodzianką dla łodzian.
"Dawne kino +Bałtyk+ to dla mnie osobiście magiczne miejsce, które bardzo lubię. Widziałam tam wiele wspaniałych filmów, przeżyłam wiele wzruszeń z nimi związanych. Jestem przekonana, że Melpomena doskonale czuć się będzie pod +filmowym+ adresem" - dodaje.
Modernizacja Teatru Powszechnego w Łodzi zostanie sfinansowana z pieniędzy unijnych oraz miasta.
"Powszechny" istnieje od 1945 roku, jest jednym z trzech teatrów dramatycznych w Łodzi. Jest organizatorem jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce – Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - imprezy konfrontującej wybitne spektakle ostatnich sezonów. Jego pierwsza edycja odbyła się w Łodzi w 1994 r. Jest też inicjatorem konkursu na polską, współczesną komedię.
Historia kina "Bałtyk" w Łodzi sięga końca lat 20. ub. wieku. Obiekt funkcjonował także pod nazwami: Reduta, Splendid, Roxy. Jako "Bałtyk" - od lat 50 ub. wieku. Pod koniec lat 60. przeszło modernizację i stało się wówczas najnowocześniejszym kinem w kraju. Jesienią ub. roku obiekt zamknięto.
Należący do sieci Helios "Bałtyk" został zastąpiony przez multipleks w jednym z nowych centrów handlowych w Łodzi. (PAP)
jaw/ agz/