Kultura i sztuka po 1989 roku

16.12.2017

Światowa premiera utworu Pawła Mykietyna w Filharmonii w Szczecinie

Światowa premiera kompozycji „Herr Thaddaus” Pawła Mykietyna oraz „The Artist’s way” Piotra Peszata odbędzie się w niedzielę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jak zapowiedział dyrygent Wiktor Kociuba, wydarzenie to łamie konwencje tradycyjnego koncertu z orkiestrą.

„Podczas wykonywania utworów granica między widownią a muzykami będzie zupełnie zatarta, gdyż publiczność stanie się współwykonawcą utworu, a ja będę miał okazję nią dyrygować” - powiedział PAP dyrygent i twórca serii koncertów Delirium-Edition: Dark Matter(s) Wiktor Kociuban.

Jak zapowiedział, w czasie wykonywania utworu Pawła Mykietyna dyrygent będzie stał twarzą do publiczności. „Orkiestra znajduje się wśród publiczności, czyli zdarza się, że instrumenty będą pół metra od słuchaczy. Każda osoba z publiczności otrzyma rekwizyt, który jest częścią scenografii stworzonej przez Mirosława Bałkę, artystę sztuk wizualnych. Rekwizyty szeleszczą i odbijają światło, więc każdy ich ruch jest elementem scenografii” - wyjaśnił.

„Wykonaniu utworu Piotra Peszata towarzyszy projekcja wideo Grzegorza Marta. Orkiestra ma aktorską rolę, gdyż jest dużo przykazów jak muzycy mają się zachowywać na scenie. Dodatkowo wokół publiczności jest przestrzenny dźwięk czyli audio 3D. Można powiedzieć, że jest to wydarzenie teatralne” - dodał Kociuban.

Podkreślił, że koncert w szczecińskiej filharmonii odbywa się w ramach cyklu wydarzeń Delirium Edition, których celem jest popularyzacja sztuki aktualnej wśród szerszej publiczności. "Wierzę w to, że współczesna sztuka jest dla wszystkich. To nie jest nic elitarnego” - zaznaczył.

„Każdy nasz projekt jest poszukiwaniem nowej formy wyjścia naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka. Nie wierzę w koncert, gdzie artysta wychodzi na scenę, odwróci się plecami, zagra, otrzyma kwiatka i zejdzie. A publiczność w tym momencie nie może kaszleć, oddychać, ruszać się, a klaskać może tylko w odpowiednich momentach. Współczesny człowiek oczekuje dziś czegoś więcej. Dlatego nasze projekty są multimedialne i interdyscyplinarne, angażują wiele różnych bodźców” - podkreślił.

Koncert w Filharmonii w Szczecinie w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej zostanie zarejestrowany. Kociuban zapowiedział, że w pierwszej połowie 2018 r. zostanie wydana płyta z nagraniem. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

mzb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL