Monumentalne instalacje świetlne i mappingi, którym towarzyszyć będzie muzyka na żywo, złożą się na program 12. Light.Move.Festivalu, który w piątek wieczorem odmieni ul. Piotrkowską, Nowe Centrum i parki Łodzi. Wystąpią m.in. Rebel Babel z Piotrem Roguckim oraz Sonic Trip.
Organizowany w Łodzi po raz 12. Light.Move.Festival rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.
"Inspiracją do stworzenia naszego festiwalu był zachwyt nad łódzką architekturą. Tym zachwytem chcemy dzielić się z łodzianami i z turystami, tłumnie przyjeżdzającymi, by podziwiać piękno Łodzi. Dlatego na równi ze sztuką światła bohaterem tegorocznej edycji jest właśnie architektura. Imponujące budynki nie tylko staną się tłem dla mappingów, ale też – za sprawą światła, zostaną pomalowane tak, by jak najpełniej zaprezentować urodę detalu architektonicznego" - zapowiedziała dyrektor artystyczny festiwalu Beata Konieczniak.
Animację kamienic i mappingi przy Piotrkowskiej przygotowują Sebastian Jachimowicz i Radu Ignat z Light Symphony oraz krakowska artystka Olga Balowska, która wraz z Robertem Słowikiem odpowiadać będzie też za mapping na kościele przy ul. Sienkiewicza 38.
Elementy roślinne oplotą fasadę cerkwi św. Aleksandra Newskiego za sprawą mappingu, zatytułowanego "Breath" autorstwa Camille Gross i Leslie Epsztein. Z kolei między ul. Tuwima a Traugutta, budynki na nowo powstałych ul. Szwaczek i Prządek przyozdobione zostaną w kolorowe wzory i postacie dzięki analogowym projektorom używanym przez Fenyszoro Visual. Chema Siscar z MOMAP STUDIO przygotowuje mapping "Awakening of a garden" na kamienicach przy Piotrkowskiej 147 i 149.
Artyści rozświetlą także przestrzeń parków i skwerów. W koronach drzew Parku Sienkiewicza będzie można wypatrywać statycznych i analogowych projekcji oraz iluminacji przygotowanych przez Sebastiana Gottheita, który instalację zatytułowaną "A light among many" wzbogacił także o warstwę muzyczną. W parku znajdą się także instalacje przygotowane przez studentów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Warszawie oraz niezależnych artystów.
Ścieżką DEBIUT/EKSPERYMENT podążyć będzie można w kierunku Parku Moniuszki oraz EC1, gdzie już teraz prezentowana jest wielkopowierzchniowa instalacja autorstwa Angello Bonello – długa na 65 metrów świetlna kompozycja złożona z sylwetek balerin.
"Spacerując Piotrkowską na odcinku Zamenhofa - Nawrot aż do Pałacu Gustawa Adolfa Kindermanna (Piotrkowska 151), warto będzie unieść głowę, by podziwiać instalację +Light a wish+ OGE Design Group - będą to świetliste kwiaty dmuchawców" - podali organizatorzy.
Podkreślili też, że jeszcze nigdy w programie festiwalu nie było tyle muzyki na żywo. W piątek na pl. Dąbrowskiego wystąpią zespoły The Bullseyes i Heima, a następnego dnia - REBEL BABEL pod batutą Łukasza L.U.C Rostkowskiego z udziałem Ani Karwan, KIWI, Magdy Kumorek i Piotra Roguckiego. W niedzielę wystąpią tam soliści Teatru Wielkiego w Łodzi.
Inny klimat muzyczny panować będzie w EC1 – Łódź Miasto Kultury, gdzie przez trzy dni o klubowe emocje zadba łódzka grupa Sonic Trip.
Na muzyczne wrażenia można będzie liczyć także na Piotrkowskiej. Na jednym z balkonów pojawią się charyzmatyczni bracia Steczkowie; Paweł jest kompozytorem, producentem, multiinstrumentalistą, a Piotr gra na skrzypcach i fletach. Wspólnie – łącząc jazz, film music i world music – wypracowali własny styl. Muzyka grana przez didżejów popłynie też z okien kamienic.
Zadbano o upamiętnienie słynnego producenta instrumentów perkusyjnych – Zygmunta Szpaderskiego. Na jego zestawach perkusyjnych pochodzących z pracowni przy przy Piotrkowskiej 86 grali najsłynniejsi polscy muzycy - od Trubadurów po Perfect. W czasie "Szpaderski Days" będzie można usłyszeć m.in. przebój "Do zakochania jeden krok" w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego i Andrzeja Frajndta.
Program Light.Move.Festivalu wraz z mapą festiwalowych atrakcji znaleźć można na stronie www.lmf.com.pl.
Organizatorzy przypominają, że na festiwal najlepiej wybrać się komunikacją miejską. W każdy festiwalowy dzień w godz. 17–01 zamknięty dla ruchu będzie obszar pomiędzy al. Piłsudskiego, Kościuszki, Jaracza i Rewolucji 1905 r. oraz ul. Uniwersytecką. Najbliżej festiwalowych atrakcji, dostępny dla samochodów, będzie podziemny parking dworca Łódź Fabryczna.
Miejskie tramwaje i autobusy będa kursować do godzin nocnych; linie 2A, 3B, 4, 10A, 10B, 11, 12, 18, 57, 80C, 83, Z1 i Z13 - do godz. 0.30. Ponadto przez cały weekend kursować będzie linia 18 w godz. ok. 17-1.
Uruchomiona zostanie również specjalna linia autobusowa 151, która kursować będzie wokół terenu Festiwalu Światła. Na trasy wyjadą "zabytkowe" autobusy Jelcz i Ikarus. W sobotę i niedzielę wydłużone zostanie do godzin wieczornych funkcjonowanie Łódzkiej Linii Turystycznej 0 kursującej na trasie Retkinia – Piotrkowska Centrum – Plac Niepodległości. Na festiwal światła będzie można dojechać przedwojennym tramwajem typu Sanok, czerwonym składem wagonów 5N z lat 60. i rozświetlonym wagonem "Imprezowym" łódzkiego MPK.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/