70 prac twórców m.in. z Polski, Anglii, Czech, Australii i RPA zgłoszono do ruszających w najbliższy piątek 39. Pomorskich Spotkań z Diaporamą na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Diaporama jest pewnego rodzaju spektaklem audiowizualnym, polegającym na równoczesnym oddziaływaniu obrazów i dźwięków. Podczas projekcji widzowie obserwują nakładane na siebie obrazy emitowane z kilku źródeł.
"Pomorskie Spotkania z Diaporamą to święto wielowymiarowego obrazu zaklętego pomiędzy pojedynczą fotografią a filmem" - tłumaczy Beata Bogusławska z działu imprez artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i komisarz 39. Pomorskich Spotkań z Diaporamą.
Organizowane w Szczecinie Spotkania z Diaporamą to jedyny w Polsce i jeden z sześciu najważniejszych konkursów diaporam na świecie, odbywający się pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej i Fotoklubu RP.
W tym roku w regulaminie wprowadzono dwie kategorie konkursowe: prace zawierające elementy ruchu oraz diaporamy o charakterze klasycznym.
Poza zasadniczą częścią konkursową, tegoroczne spotkania wzbogacone będą projekcjami diaporam analogowych. Artyści i znawcy tej sztuki m.in. Cezary Dubiel, Sławomir Fiebig, Dorota Kycia poprowadzą dyskusję z udziałem publiczności poświęconą historii i najnowszym trendom w diaporamie.
Krzysztof Lachowicz zaprezentuje także najnowsze prace fotograficzne z cyklu "Siedem Aniołów Apokalipsy". W planach jest także plener fotograficzny.
Program wzbogacony zostanie również o pokaz prac uczestników polsko-niemieckich warsztatów, które odbyły się w wakacje w zespole dworskim w Boninie.
Na tegoroczną odsłonę Spotkań z Diaporamą zgłoszono do konkursu 70 prac. Ich autorami są twórcy i zespoły m.in. z Polski, Anglii, Holandii, Niemiec, Czech, Australii i RPA.
Historia diaporamy polskiej związana jest z działalnością kulturalną Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W stolicy Pomorza Zachodniego pracowało wielu wybitnych twórców diaporamy, uznanych na całym świecie, a szczecińska impreza jest zaliczana do najważniejszych tego typu na świecie. (PAP)
autor: Kacper Reszczyński
res/ itm/