Niezwykła siła i uroda prac prof. Józefa Wilkonia sprawia, że od lat są one postrzegane jako wzór doskonałości warsztatowej, wrażliwości i wyobraźni bez granic - ocenił szef MKiDN Piotr Gliński w opublikowanym w środę przez MKiDN liście gratulacyjnym do 90-letniego artysty.
W środę mija 90. rocznica urodzin Józefa Wilkonia - wybitnego ilustratora, malarza, rzeźbiarza i autora scenografii.
"Niezwykła siła i uroda Pana prac sprawia, że od lat są one postrzegane jako wzór doskonałości warsztatowej, wrażliwości i wyobraźni bez granic. Rzeźby, rysunki, obrazy, a także unikalne ilustracje książkowe zachęcają do duchowych wędrówek ponad granicami czasu, kultur i filozofii" – głosi list gratulacyjny podpisany przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego.
"Pana oryginalną twórczość postrzegam w kategoriach znacznie szerszych niż wyjątkowy sukces artystyczny, będący źródłem osobistej satysfakcji. Dla mnie to przede wszystkim istotne pomnożenie dorobku polskiej kultury, która w Pana osobie znalazła swego tak niezawodnego popularyzatora i orędownika, także na arenie międzynarodowej, na której zdobył Pan wiele prestiżowych laurów" - głosi list.
Szef MKiDN dodał też, że "na prostą formę z duszą mogą pozwolić sobie tylko najlepsi". "Wobec takiej sztuki odbiorca nie pozostaje obojętny - konsekwentnie prowadzony artystycznym zamysłem współtworzy dzieło pełne zwrotnych emocji - odkrywając jego wewnętrzne struktury i symbole. Łącząc osobistą intymność z niezwykłą siłą oddziaływania uczestniczy Pan w niekończącej się dyskusji o roli twórcy we współczesnym świecie" - czytamy.
Józef Wilkoń - jak przypomina resort na swojej stronie internetowej - to jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów książek.
"W latach 1947–1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W 1950 r. rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom otrzymał w 1955 roku). Jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1954 roku" - podał MKiDN dodając, że Wilkoń swymi ilustracjami ozdobił ponad 200 pozycji dla dzieci i dorosłych przetłumaczonych na ponad 20 języków, zyskując międzynarodową sławę i otrzymując wiele laurów w Polsce i poza jej granicami.
"Artysta współpracuje m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Książki, dla którego w 2019 r. wspaniale zilustrował +Pierwsze czytanki dla...+ oraz towarzyszącą mu broszurę informacyjną dla rodziców +Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki+, które rozdawane są w bibliotekach publicznych w całej Polsce dzieciom w wieku przedszkolnym w ramach projektu Instytutu Książki +Mała książka - wielki człowiek+" - podał MKiDN.
Wilkoń od lat - przypomniał resort - jest związany z Domem Pracy Twórczej w Radziejowicach, gdzie na wystawach systematycznie prezentuje swoje najnowsze prace. "Dzieła artysty, w tym cisząca się ogromną popularnością Arka, są również stałymi elementami pejzażu radziejowickiego parku. Współpracował z najważniejszymi polskimi wydawnictwami oraz zagranicznymi jak Flammarion (Paryż), Middelhauve Verlag (Kolonia), Loewes Verlag (Bayeruth), Kinderbuchverlag (Berlin), Parabel Verlag (Monachium), Atlantis Verlag (Zurych) i Greek Peace Publishers (Tokio)" - przypomniał MKiDN.
"W latach 80. na znak protestu wobec wydarzeń w naszym kraju przestał wydawać książki w polskich wydawnictwach. Współpraca artysty z wydawnictwami zagranicznymi zaowocowała wydaniem ponad 70 pozycji" - dodał resort, który przypomniał też, że na początku lat 90. rzeźba stała się równie ważną dziedziną w twórczości artysty, dla którego "wszechobecną inspiracją jest przede wszystkim nieidealizowana natura". "W jego pracach, które znajdują się w znaczących kolekcjach na całym świecie, przykuwa uwagę i zadziwia różnorodność form i technik" - oceniło ministerstwo.
Dorobek Józefa Wilkonia obejmuje wystawy zbiorowe i ponad 60 wystaw indywidualnych, m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) "Zachęcie" NGS (Warszawa, 2006). Artysta otrzymał również wiele prestiżowych nagród i wyróżnień przyznawanych artystom, a także odznaczenia państwowe, m.in. w 2010 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2019 r. został mu także przyznany przez Króla Hiszpanii Filipa VI Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej. (PAP)
nno/ aszw/