Publikujemy 199 propozycji tematów, na które do 8 października mogą głosować osoby zarejestrowane na współKongres Kultury - poinformowała w piątek ministra kultury Hanna Wróblewska. Tematy z największym poparciem uczestników kongresu znajdą się w programie listopadowego wydarzenia.
"WspółKongres ma charakter wspólnotowego wydarzenia, w którym liczą się dialog i wzajemny szacunek. Dziś publikujemy 199 propozycji tematów, na które można zagłosować. Te z największym poparciem uczestniczek i uczestników znajdą się w programie listopadowego wydarzenia. Tematy są bardzo szerokie, zgłaszane przez bardzo różnorodne środowiska" - powiedziała ministra kultury Hanna Wróblewska podczas piątkowego briefingu prasowego w MKiDN, który dotyczył współKongresu Kultury.
"Są zarówno tematy dotyczące kultury i duchowości, to propozycje Centrum Myśli Jana Pawła II czy też osoby prywatnej Piotra Bernatowicza, zdrowie psychiczne i kultura, coś, co jest bardzo ważnym tematem w ostatnim czasie - kultura wobec wojny w Ukrainie, wspólnota edukacji przyrodniczej i kulturowej w kontekście katastrofy klimatu" - wymieniała Wróblewska.
Dodała, że to, czy te propozycje znajdą się ostatecznie w programie, zależy od głosujących.
"Na współKongresie chcemy dać głos stronie społecznej, czyli tym, którzy nie mają odpowiednich narzędzi, żeby być słyszalnym i mówić o problemach świata kultury. To dla nich jest ten współKongres i przez nich ma być programowany" - zaznaczyła szefowa MKiDN.
"Informuję, że wśród tych tematów nie znalazło się 49 propozycji, które nie spełniły warunków formalnych, w tym dwie, na które nie ma mojej zgody jako ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Są to propozycje prof. Piotra Glińskiego, który przedstawił dwie propozycje debat, które debatami nie były. Pisane językiem bardzo napastliwym, informującym o łamaniu prawa, groźbach, szantażu i wymuszeniu" - podkreśliła.
Zwracając się do Glińskiego, powiedziała, że "jeżeli wie o jakimkolwiek szantażu, groźbach karalnych, złamaniu prawa przez urzędników kultury, zobowiązany jest do zawiadomienia prokuratury". "Wierzę też, że gdyby rzeczywiście profesor chciał rozmawiać, umiałby te tematy sprecyzować, żeby były one napisane z szacunkiem i otwartością na drugą stronę" - dodała. Wyraziła także chęć wzięcia udziału w debacie sejmowej z Glińskim.
"Na współKongresie chcemy dać głos stronie społecznej, czyli tym, którzy nie mają odpowiednich narzędzi, żeby być słyszalnym i mówić o problemach świata kultury. To dla nich jest ten współKongres i przez nich ma być programowany" - zaznaczyła.
"Przyszło do nas aż 248 propozycji, z czego 199 spełniło kryteria formalne. (...) Na kongres zarejestrowało się ponad 2 tys. 200 osób, więc głosujących będzie bardzo dużo. Podzieliliśmy zgłoszone tematy na 12 kategorii" - poinformowała przewodnicząca zespołu programowego Agata Diduszko-Zyglewska.
Przewodnicząca zespołu programowego Agata Diduszko-Zyglewska poinformowała, że w piątek o godz. 16 rozpoczyna się głosowanie na debaty panelowe. "Przyszło do nas aż 248 propozycji, z czego 199 spełniło kryteria formalne. (...) Na kongres zarejestrowało się ponad 2 tys. 200 osób, więc głosujących będzie bardzo dużo. Podzieliliśmy zgłoszone tematy na 12 kategorii" - poinformowała.
Na projekty można oddać głos do 8 października. "W wyniku głosowania w programie kongresu znajdzie się 20 debat panelowych, które dołączą do 10 debat plenarnych zaprogramowanych przez zespół programowy kongresu. 15 października już pełen program kongresu, współtworzony w większej mierze przez stronę społeczną, wywiesimy na stronie Kongreskultury.pl. Od tego momentu kolejne osoby mogą się rejestrować aż do pierwszego dnia kongresu, czyli 7 listopada" - powiedział Diduszko-Zyglewska.
Doprecyzowała, że wszystkie osoby, które zarejestrowały się na kongres, mogą wziąć udział w głosowaniu, a każda osoba ma prawo zagłosować na pięć wybranych debat. Dodała, że z przyczyn technicznych na czas głosowania została wyłączona możliwość rejestracji na kongres, ale po głosowaniach znowu będzie można się rejestrować.
WspółKongres Kultury powstaje z inicjatywy strony społecznej, tak jak miało to miejsce podczas pierwszej edycji Kongresu Kultury. "Wierzę, że potrzeba powrotu do tej idei będzie szansą na rozmowę o przyszłości z udziałem wszystkich środowisk, dla których kultura jest ważna" - napisała Hanna Wróblewska na stronie współKongresu.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Warszawie. (PAP)
ksi/ miś/