Kultura i sztuka po 1989 roku

03.07.2017

Szopki krakowskie będą prezentowane podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa

Szopki krakowskie zaprezentowane podczas 73. Konkursu Szopek Krakowskich . Fot. PAP/J. Bednarczyk Szopki krakowskie zaprezentowane podczas 73. Konkursu Szopek Krakowskich . Fot. PAP/J. Bednarczyk

Szopki krakowskie będą prezentowane podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO we wnętrzu Centrum Kongresowego Kraków. "To wyjątkowa tradycja, która powinna się znaleźć na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego” - mówił dziennikarzom zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig.

Trzy szopki zostały umieszczone w foyer ICE Kraków, dwie kolejne w hotelach, w których nocuje największa liczba uczestników sesji.

Jak mówił Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które organizuje konkursy szopek krakowskich - mają one zachęcić do poznania tego elementu polskiego dziedzictwa. "Chcemy zwrócić uwagę na ich materialność, ale też niematerialność, to znaczy na to wszystko, co jest związane fenomenem szopkarstwa, tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie" – powiedział PAP Niezabitowski. "Szopka to spełnienie marzeń z dzieciństwa, zaklęty, czarujący świat" - podkreślił.

Szopki są już na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wiosną tego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. To pierwszy polski wniosek dotyczący wpisu na listę, która ma obecnie ponad 300 pozycji. Są wśród nich m.in. joga z Indii, rumba z Kuby, portugalski śpiew fado, chińska kaligrafia czy dieta śródziemnomorska.

Według Niezabitowskiego decyzja dotycząca krakowskich szopek może zostać podjęta najwcześniej za rok – wpis tej tradycji na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości przyczyniłby się do jeszcze większej rozpoznawalności Krakowa w świecie.

Szopki krakowskie różnią się od skromnych "betlejemek" przedstawiających narodziny Chrystusa w stajence. To smukłe budowle z wieżami, zawierające detale charakterystyczne dla architektury Krakowa m.in.: wieże Kościoła Mariackiego, kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej, mury obronne z Barbakanem, Bramą Floriańską. W takiej scenerii oprócz Świętej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy i aniołów pojawiają się postaci z legend i postaci historyczne.

W XIX wieku szopki robili murarze z krakowskich przedmieść szukający zimą dodatkowego zarobku. Obecnie twórcy szopek to ludzie różnych zawodów. Wielu z nich wypracowało swój własny styl, na który składają się: charakterystyczny dobór kolorów, ulubione detale i postaci oraz sposób tworzenia lalek. Tradycja budowania szopek jest w Krakowie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do najsłynniejszych szopkarskich rodzin należą: Malikowie, Głuchowie, Dłużniewscy i Gillertowie. Pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich został zorganizowany w 1937 r. (PAP)

wos/ mhr/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL