Szopki krakowskie będą prezentowane podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO we wnętrzu Centrum Kongresowego Kraków. "To wyjątkowa tradycja, która powinna się znaleźć na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego” - mówił dziennikarzom zastępca prezydenta miasta Andrzej Kulig.
Trzy szopki zostały umieszczone w foyer ICE Kraków, dwie kolejne w hotelach, w których nocuje największa liczba uczestników sesji.
Jak mówił Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które organizuje konkursy szopek krakowskich - mają one zachęcić do poznania tego elementu polskiego dziedzictwa. "Chcemy zwrócić uwagę na ich materialność, ale też niematerialność, to znaczy na to wszystko, co jest związane fenomenem szopkarstwa, tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie" – powiedział PAP Niezabitowski. "Szopka to spełnienie marzeń z dzieciństwa, zaklęty, czarujący świat" - podkreślił.
Szopki są już na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wiosną tego roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie szopkarstwa krakowskiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. To pierwszy polski wniosek dotyczący wpisu na listę, która ma obecnie ponad 300 pozycji. Są wśród nich m.in. joga z Indii, rumba z Kuby, portugalski śpiew fado, chińska kaligrafia czy dieta śródziemnomorska.
Według Niezabitowskiego decyzja dotycząca krakowskich szopek może zostać podjęta najwcześniej za rok – wpis tej tradycji na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości przyczyniłby się do jeszcze większej rozpoznawalności Krakowa w świecie.
Szopki krakowskie różnią się od skromnych "betlejemek" przedstawiających narodziny Chrystusa w stajence. To smukłe budowle z wieżami, zawierające detale charakterystyczne dla architektury Krakowa m.in.: wieże Kościoła Mariackiego, kopułę Kaplicy Zygmuntowskiej, mury obronne z Barbakanem, Bramą Floriańską. W takiej scenerii oprócz Świętej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy i aniołów pojawiają się postaci z legend i postaci historyczne.
W XIX wieku szopki robili murarze z krakowskich przedmieść szukający zimą dodatkowego zarobku. Obecnie twórcy szopek to ludzie różnych zawodów. Wielu z nich wypracowało swój własny styl, na który składają się: charakterystyczny dobór kolorów, ulubione detale i postaci oraz sposób tworzenia lalek. Tradycja budowania szopek jest w Krakowie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Do najsłynniejszych szopkarskich rodzin należą: Malikowie, Głuchowie, Dłużniewscy i Gillertowie. Pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich został zorganizowany w 1937 r. (PAP)
wos/ mhr/