Trzej wybitni litewscy reżyserzy teatralni - Oskaras Korsunovas, Eimuntas Nekrosius i Rimas Tuminas – przedstawią swoje spektakle na rozpoczynającym się w piątek w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (GTS) Tygodniu Litewskim.
Koordynatorka Tygodnia Litewskiego Anna Albinger powiedziała w czwartek PAP, że Korsunovas, Nekrosius i Tuminas należą także do grona najbardziej uznanych reżyserów w Europie.
„O europejskiej randze wymienionych reżyserów świadczy fakt, iż każdy z nich odnosił liczne sukcesy zarówno na Litwie, jak i poza jej granicami. Wyznacznikiem ich +europejskości+ jest umiejętność odnalezienia się w innym kontekście kulturowym, praca z nowymi zespołami i bycie przez te zespoły zapraszanym do współpracy oraz tworzenie wraz z nimi spektakli w pewien sposób uniwersalnych, ponadczasowych, bo opartych na klasykach literatury, do których tak często sięga w swojej twórczości np. Nekrosius” – oceniła Albinger.
Podkreśliła jednocześnie, że przedstawienia litewskich reżyserów nie są pozbawione kontekstów lokalnych i odniesień do sytuacji polityczno-społecznych.
Eimuntas Nekrosius zaprezentuje w piątek w Gdańsku przedstawienie „Borys Godunow” w wykonaniu aktorów Litewskiego Państwowego Teatru Dramatycznego w Wilnie. Tytułowy bohater, bojar tatarskiego pochodzenia, był carem Rosji w latach 1598–1605. Spektakl oparty jest na dramacie rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina. Opierając się na faktach historycznych sztuka z 1825 r. opowiada o okresie w historii Rosji, który wyróżniał się zaciekłą i bezwzględną walką o władzę.
W niedzielę 8 października wystąpi Państwowy Wileński Teatr Mały z przedstawieniem „Aktor Minetti”, według utworu austriackiego dramaturga, poety i pisarza Thomasa Bernharda (1931–1998), w reżyserii Rimasa Tuminasa. To emocjonalna sztuka o starym aktorze, który nie występował na scenie od 30 lat i marzy, by po raz ostatni zagrać Króla Leara.
Trzecim przedstawieniem zaprezentowanym 10 października podczas Tygodnia Litewskiego będzie „Mewa” według Antoniego Czechowa OKT Teatru Miejskiego w Wilnie, w reżyserii Oskarasa Korsunovasa. Inscenizacja ta otrzymała dwie nagrody Złotego Krzyża (najważniejsza nagroda teatralna Litwy): Martynas Nedzinskas (Trieplew) dla najlepszego aktora i Nele Savicenko (Irina Arkadina) dla najlepszej aktorki. Realizacja Korsunovasa zdobyła także główną nagrodę na 36. Litewskim Festiwalu Teatralnym.
Do seniorów, z okazji Gdańskich Dni Seniora, adresowane będą specjalne warsztaty do tych trzech spektakli. Podczas zajęć zostanie omówiona fabuła danej sztuki, odbędzie się czytanie wybranych scen oraz zostanie przybliżona sylwetka reżysera i profil teatru.
W GTS nie zabraknie też teatralnej propozycji dla dzieci – litewski Teatr "Dansema" przyjedzie do Gdańska z tanecznym, barwnym spektaklem dla najmłodszych widzów, do trzeciego roku życia.
W programie Tygodnia Litewskiego są również projekcje filmów z tego kraju, w tym pierwszy w Polsce pokaz „Szronu” w reżyserii Sarunasa Bartasa, z udziałem m.in. Vanessy Paradis, Andrzeja Chyry i Weroniki Rosati. Ta francusko-litewsko-ukraińsko-polska produkcja to opowieść o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają z humanitarną pomocą na wschód Ukrainy.
"Maski i Cienie" teatr litewski w fotografiach Dmitrija Matvejeva to kolejne wydarzenie w ramach Tygodnia Litewskiego. O współczesnej poezji litewskiej rozmawiać zaś będą tłumaczki Alina Kuzborska i Agnieszka Rembiałkowska.
Tydzień Litewski w GTS potrwa do 12 października.
Do tej pory w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w ramach cyklu Teatry Europy odbyły się: Tydzień Brytyjski, Flamandzki, Gruziński, Rumuński, Niemiecki i Ukraiński.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
autor: Agata Zbieg
rop/ agz/