Inne

07.10.2013 aktualizacja 19.07.2016

Szwecja: Laureat literackiego Nobla będzie ogłoszony w czwartek

Medal wręczany laureatom Nagrody Nobla. Medal wręczany laureatom Nagrody Nobla.

Laureat literackiej Nagrody Nobla zostanie ogłoszony w najbliższy czwartek 10 października o godz. 13 - poinformowała w poniedziałek Akademia Szwedzka.

"Tak, już dokonaliśmy wyboru" - ogłosił sekretarz Akademii Szwedzkiej Peter Englund. Na swoim blogu zastrzegł, że do czasu ogłoszenia werdyktu nie będzie udzielał wywiadów.

Englund z charakterystycznym dla siebie humorem ujawnił jedynie, że ogłaszając w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej nazwisko tegorocznego noblisty, będzie mieć na sobie brązowo-szary garnitur, beżową koszulę, granatowy krawat w paski oraz brązowe buty.

Wybór Akademii Szwedzkiej jest tajny, a dokumenty związane z wyborem zostaną ujawnione po 50 latach.

Polacy - wymieniani są w zależności od zakładu bukmacherskiego, w drugiej, trzeciej dziesiątce - to Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk, Tadeusz Konwicki oraz Tadeusz Różewicz.

Według list bukmacherów największe szanse na otrzymanie literackiego Nobla w 2013 roku mają Japończyk Haruki Murakami, Amerykanka Joyce Carol Oates oraz Węgier Peter Nadas.

Polacy - wymieniani są w zależności od zakładu bukmacherskiego, w drugiej, trzeciej dziesiątce - to Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk, Tadeusz Konwicki oraz Tadeusz Różewicz.

Tradycyjnie Akademia Szwedzka ogłasza nazwisko laureata literackiego Nobla w jeden z czwartków października. Konkretna data podawana jest zwykle na początku miesiąca.

W tym roku do Nagrody Nobla nominowano 195 literatów, wśród nich 48 autorów wskazano po raz pierwszy. Prawo wskazania potencjalnego noblisty oprócz członków Akademii Szwedzkiej mają m.in. profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat. Z tego przywileju skorzystało pięciu z nich.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL