Kultura i sztuka 1945-1989

15.03.2012 aktualizacja 19.07.2016

Tablica pamiątkowa w 80. rocznicę urodzin Jerzego Sobocińskiego

Tablicę upamiętniającą artystę rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego odsłonięto w czwartek w Poznaniu z okazji 80. rocznicy jego urodzin. Twórca m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie zmarł w 2008 roku. Jerzy Sobociński urodził się 15 marca 1932 roku w Pniewach. Upamiętniająca go tablica projektu Hanny Sobocińskiej-Sobaszkiewicz pojawiła się na domu, w którym mieszkał i tworzył.

Jego dorobek artystyczny to m.in. stojące w kraju i zagranicą pomniki: Powstańców Wielkopolskich w Koźminie, Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, św. Marcina w Odolanowie, Bolesława Chrobrego i św. Wojciecha w Gnieźnie, a także Pawła Edmunda Strzeleckiego w Jindabyne (Australia).

W Poznaniu stworzył m.in. pomniki Jana Kochanowskiego, Augusta Hlonda i Stanisława Mikołajczyka.

Projekty rzeźb monumentalnych Jerzego Sobocińskiego były wielokrotnie nagradzane. Otrzymał m.in. I nagrodę za projekt pomnika Juliusza Słowackiego w Warszawie i nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za "Portret Ojca" (wystawa "Drogi do Niepodległości") w Poznaniu.

„W domu przy ul. Promienistej w Poznaniu wciąż jest jego pracownia, tam jest teraz coś na kształt autorskiej galerii. Zgromadziliśmy wszystko, co się zachowało: odlewy, modele pomników, rzeźby kameralne, a także prace studyjne związane z większymi realizacjami w jego dorobku, m.in. pomnika Chrobrego w Gnieźnie czy pomnika Strzeleckiego w Australii” – powiedział w czwartek PAP syn artysty, Robert Sobociński.

Uczestnicy czwartkowej uroczystości mieli szansę odwiedzić pracownię rzeźbiarza, na co dzień rzadko udostępnianą osobom z zewnątrz.

„To jest prywatna pracownia, którą zachowaliśmy tak jak ją ojciec zostawił. Nie jest to otwarta instytucja. Pojawiają się jednak osoby zainteresowane tą formą sztuki, którzy odwiedzają to miejsce” – powiedział Robert Sobociński.

Projekty rzeźb monumentalnych Jerzego Sobocińskiego były wielokrotnie nagradzane. Otrzymał m.in. I nagrodę za projekt pomnika Juliusza Słowackiego w Warszawie i nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za "Portret Ojca" (wystawa "Drogi do Niepodległości") w Poznaniu.

Spod jego dłuta wyszło również wiele rzeźb plenerowych, m.in. "Zabawy" i "Ikar" na poznańskiej Cytadeli i "Dla szczęścia dziecka" w Hoyerswerdzie w Niemczech.

Jerzy Sobociński ponad 20 lat pełnił funkcję prezesa Sekcji Rzeźby poznańskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, a później Związku Rzeźbiarzy. Był organizatorem licznych plenerów rzeźbiarskich i wystaw, inicjatorem i twórcą jedenastu edycji Ogólnopolskich Biennale Małych Form Rzeźbiarskich, organizowanych w Poznaniu od 1974 roku. Zapoczątkował odradzanie się polskiej rzeźby kameralnej, jej popularyzację i nobilitację.(PAP)

rpo/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL