Festiwal Warszawa Singera w tym roku, obok wspaniałych koncertów, spotkań z literaturą oraz historią i tradycją Żydów prezentuje dużą różnorodność repertuaru teatralnego, zarówno polskiego, jak i europejskiego - poinformowała PAP specjalistka ds. PR teatru Edyta Bach.
"Najgłośniejsze i najnowsze realizacje Teatru Żydowskiego w Warszawie, zespoły teatralne z Hiszpanii i Włoch, spektakle dla dzieci i dorosłych, różnorodność gatunków i form teatralnych, język jidysz, hiszpański, włoski i polski – to wszystko czeka nas w teatralnej części 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – unikalnego w Europie wydarzenia kultury żydowskiej" - napisała Bach w przesłanej PAP informacji.
W programie festiwalu, który rozpocznie się 24 sierpnia, znalazły się liczne spektakle familijne, np. "Skrzynia tajemnic" Grupy Zaplecze w reż. Katarzyny Post i Macieja Dmochowskiego, która opowiada o świecie czterech przenikających się religii. To spektakl z piosenkami na żywo przeznaczony dla dzieci w wieku od 5 lat.
Inną propozycją familijną jest przedstawienie "Filiżanka" w reż. Zuzanny Zazulin i Renaty Struzik (grane będzie w Teatrze Kwadrat). "To wzruszająca i zarazem zabawna historia, przedstawiająca wojnę oczami dzieci. Głównym tematem spektaklu nie jest sama wojna, lecz rodząca się przyjaźń między dziećmi i wiara w ideały. W rolę Isrulika – żydowskiego chłopca handlującego w getcie papierosami oraz Idy – dziewczynki z polskiego inteligenckiego domu żyjącej w wykreowanej przez rodziców idyllicznej wizji wojny wcielają się dwie utalentowane aktorki dziecięce" - napisano w zapowiedzi spektaklu.
Wśród propozycji dla dorosłych w programie festiwalu znalazł się spektakl "Michaś" w reż. Mike'a Urbaniak w wykonaniu Grupy Stonewall i Centrum Rezydencji Teatralnych. Jest to opowieść o prof. Michale Głowińskim, wybitnym polskim filologu, historyku i teoretyku literatury, badaczu języka i wieloletnim pracowniku naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, którego burzliwa historia XX w. doświadczała szczególnie boleśnie. "+Michaś+ to monodram Piotra Nerlewskiego, który eksploruje temat podwójnej tożsamości Michała Głowińskiego, jego homoseksualizmu i żydowskiego pochodzenia" - czytamy w zapowiedzi.
Poetycko-muzyczny spektakl Teatru Polskiego ze Szczecina pt. "Z piekła do piekła" w reż. Adama Opatowicza jest poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego (będzie prezentowany w Teatrze Dramatycznym). "Usłyszymy trzydzieści utworów, z którymi zmierzą się nie tylko aktorzy Teatru Polskiego, ale i zaproszeni goście - Mirosław Czyżykiewicz i Mariusz Lubomski" - napisano o spektaklu.
Z Hiszpanii do Warszawy przyjedzie spektakl "Kartograf" w reż. Juana Mayorga. Akcja sztuki rozgrywa się w Warszawie - w roku 1940 i współcześnie. "Jej osią dramaturgiczną jest legenda o kartografie getta, a właściwie o Starcu i Dziewczynce, którzy razem tworzą mapę swojego, kurczącego się do ostatecznych granic, świata. Prawdę o tej mapie (czy naprawdę powstała? czy dziewczynka przeżyła?) usiłuje odkryć Blanca, która razem z mężem dyplomatą przyjeżdża na placówkę do Warszawy" - czytamy w zapowiedzi przedstawienia.
W spektaklu w rolę kobiecą wciela się wybitna aktorka hiszpańska, nagradzana w Cannes za role w filmach Pedro Almodovara - Blanca Portillo Martinez de Velasco.
Kolejną propozycją będzie włoskie przedstawienie "To już było" w reż. Fabia Fioriego, w którym ukazano dramat żydowskiej rodziny skonfrontowanej z antysemickim prawem. "Pięć lat nieustającego koszmaru. Aktorka-narratorka wchodzi w opowiadaną przez siebie historię tak głęboko, że staje się Pierą Sonnino, kobietą, która jako jedyna z licznej rodziny żydowskiej przeżyła i po wielu latach znalazła odwagę, aby opowiedzieć o dramacie" - napisano o spektaklu.
Grupa marcowych emigrantów mieszkająca na stałe w Szwecji wyprodukowała spektakl "Purimszpił, czyli prawdziwa historia o królowej Esterce" opowiadający o zabawie purymowej z przymrużeniem oka. Sztukę napisał i wyreżyserował Janusz Tencer, który występuje w przedstawieniu w roli Narratora. Spektakl będzie można zobaczyć w Teatrze Kwadrat.
W trakcie 16. festiwalu Teatr Żydowski z Warszawy pokaże swoje najnowsze przedstawienia oraz wybrane przedstawienia z poprzednich sezonów teatralnych. Będą to: "Śpiewak jazzbandu" w reż. Wojciecha Kościelniaka, "Dziś wieczorem: Lola Blau" w reż. Leny Szurmiej, "Rejwach" w reż. Andrzeja Krakowskiego z muzyk zespołu Kroke i "Kibice" w reż. Michała Buszewicza. Na zakończenie festiwalu Teatr Żydowski zagra "Miasteczko Kasrylewka".
Przedstawienia grane będą na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja (przy ul. Senatorskiej 35), w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa (al. Niepodległości 141a), oraz na gościnnych scenach teatrów Kwadrat i Studio.
Cały program trwającego od 24 sierpnia do 1 września festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalsingera.pl/program-festiwalu.
Od 2004 r. organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ pat/