Kultura i sztuka po 1989 roku

07.09.2017

Teatr Polski w Bielsku-Białej wystawi monodram o Wandzie Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz. Fot. PAP/CAF Wanda Rutkiewicz. Fot. PAP/CAF

Monodram o himalaistce Wandzie Rutkiewicz wystawi na swej małej scenie Teatr Polski w Bielsku-Białej. Odtwórczynią tytułowej postaci będzie Anita Jancia-Prokopowicz – poinformował w czwartek Piotr Ryncarz z impresariatu bielskiej sceny.

„Prace nad spektaklem +Wanda+ już się rozpoczęły. Wyreżyseruje go Maria Sadowska, która w ten sposób zadebiutuje w teatrze. Premiera została wyznaczona na 14 października” – powiedział Ryncarz.

Wanda Rutkiewicz urodziła się w 1943 r. w Płungianach na Litwie. Po wojnie wraz z rodzicami i rodzeństwem zamieszkała najpierw w Łańcucie, a później we Wrocławiu. Potem przeniosła się do Warszawy, podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. Przygodę z górami zaczynała w Tatrach.

Rutkiewicz jako pierwsza z polskich alpinistów zdobyła Mount Everest i K2. Na K2 wspięła się jako pierwsza kobieta. Zamierzała zdobyć Koronę Himalajów, czyli czternaście szczytów przekraczających 8 tys. m n.p.m. Wspięła się na osiem z nich. Zginęła 13 maja 1992 r. w drodze na szczyt Kanczendzonga w Himalajach. Jej ciała nigdy nie odnaleziono.

Teatr Polski do końca roku wystawi jeszcze trzy inne spektakle. Już 30 września odbędzie się premiera „Idioty” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Janusza Opryńskiego. 25 listopada widzowie zobaczą szekspirowską „Miarka za miarkę” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Bielska scena zakończy rok premierą farsy Marca Camolettiego „Pomoc domowa”. Zaplanowano ją na wieczór sylwestrowy. Sztukę wyreżyseruje dyrektor Teatru Polskiego Witold Mazurkiewicz

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca.

Marek Szafrański (PAP)

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL