W poniedziałkowy wieczór w Teatrze Telewizji pokazana zostanie premiera "Lekcji miłości" Iriny Waśkowskiej. Jest to debiut reżyserski na scenie telewizyjnej Rafała Sabary. Emisja spektaklu o g. 20:25 w TVP1.
"Lekcje miłości" to historia niemłodej już Łarisy, która mieszka w małym, ciasnym mieszkaniu z matką. Widz jest świadkiem trudnych i czasem toksycznych relacji rodzinnych, ekstremalnych emocji i prób osiągnięcia porozumienia na przekór krzywdom i rozczarowaniom. Historia Łarisy i jej matki pokazuje, że naukę miłości czerpie się z rozmowy i akceptacji drugiego człowieka. W ideale miłość jest źródłem szczęścia i sensem życia, ale potrafi też być żywiołem wyniszczającym.
"Bardzo ciekawy tekst, który pod tym przewrotnym tytułem +Lekcje miłości+ kryje historię dwóch kobiet - matki i córki. Obydwie w dosyć zaawansowanym wieku, i okazuje się, że od lat mieszkają ze sobą. Więc od razu tego typu ustawienie postaci - skazuje je na pewną toksyczność" - powiedział PAP reżyser przedstawienia Rafał Sabara.
Według niego "tekst Waśkowskiej ma w sobie element greckich tragedii – katharsis. Oglądamy pewną sytuację, zaplątanie ludzi, widzimy ogromną tragedię, a jednocześnie to, co dostrzegamy u innych, jesteśmy w stanie zobaczyć u siebie i w jakiś sposób przeorganizować swoje życie".
"Ta sztuka właściwie zaczyna się w momencie, kiedy po raz kolejny Łarisa próbuje odejść i próbuje znaleźć mężczyznę swojego życia, który ma przyjść i ją zabrać z tego domu, w którym ona już nie chce być" - mówiła Edyta Jungowska, kreująca postać Łarisy
"Jestem przeszczęśliwa, że robimy to tutaj w Katowicach, gdzie ja debiutowałam (...) z Teatrem TV. Jest to właśnie jakby nowe rozdanie Teatru Telewizji" - powiedziała podczas kręcenia scen Ewa Dałkowska.
W zrealizowanym przez OTV Katowice przedstawieniu w roli Matki występuje Ewa Dałkowska (laureatka tegorocznej Wielkiej Nagrody XVII Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2017"). Partneruje jej jako Łarisa Edyta Jungowska. Obie aktorki powracają do Teatru TV po wielu latach.
Irina Waśkowska uczyła się u najwybitniejszego współczesnego rosyjskiego dramatopisarza Nikołaja Kolady. Jest laureatką i finalistką wielu festiwali dramaturgicznych, zdobywczynią Grand Prix moskiewskiego festiwalu "Złota Maska" w 2014 r. Autorką przekładu sztuki Waśkowskiej jest Agnieszka Lubomira Piotrowska.
Scenografię przygotowała Beata Nyczaj, kostiumy zaprojektowała Agnieszka Kozyra, a zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus.
Rafał Sabara jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi (dyplom w 1993 r.) i Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie (dyplom w 1997 r.). Jest autorem scenariuszy seriali: "Miodowe lata", "Egzamin z życia", "Hotel pod Żyrafą i Nosorożcem", "Tancerze", oraz filmu fabularnego "Jasne błękitne okna" (2006). W 1996 r. w Teatrze Powszechnym w Łodzi wyreżyserował swój debiut - "Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego. Później w tym teatrze zrealizował "W małym dworku" Stanisława Ignacego Witkiewicza (1997) i "Sztukę" Yasminy Rezy (2002). W 1998 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie zrealizował "Alpejskie zorze" Petera Turriniego; w 2000 r. w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu "Balladynę" Juliusza Słowackiego; a w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie - "Pod mocnym aniołem" Jerzego Pilcha (2003) i "Peer Gynta" Ibsena (2012). W 2005 r. w Teatrze Powszechnym w Warszawie przygotował "Panieński raj" Morny Regan. W ostatnich latach pracował w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, gdzie wystawił "Mroczne perwersje codzienności" Marca Antonia de la Parry (2014) i "Lekcje miłości" Iriny Waśkowskiej (2015). Za ostatni spektakl otrzymał w 2015 r. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Współczesnej Dramaturgii "Kolyada-Plays" w Jekaterynburgu. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Paweł Tomczyk