Kultura i sztuka po 1989 roku

28.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Tłumy na Powązkach pożegnały Bogusława Kaczyńskiego

Uroczystości pogrzebowe Bogusława Kaczyńskiego w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Fot. PAP/R. Guz Uroczystości pogrzebowe Bogusława Kaczyńskiego w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Fot. PAP/R. Guz

Przedstawiciele władz państwowych, w tym wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz tłumy warszawiaków pożegnali w czwartek na warszawskich Powązkach Bogusława Kaczyńskiego, który pośmiertnie uhonorowany został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Do uczestników uroczystości pogrzebowych list skierował prezydent RP Andrzej Duda. "Nieczęsto pojawiają się ludzie tak rozmiłowani w sztuce, że ich uczucie udziela się innym, dodaje sił w osobistych poszukiwaniach tego, co szlachetne, autentyczne, wartościowe" - napisał Duda w liście odczytanym przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego.

"Bogusław Kaczyński, autor niezapomnianych audycji telewizyjnych i radiowych, książek i artykułów, był bezgranicznie oddany muzyce oraz promowaniu kultury wysokiej. Rozległa wiedza, profesjonalizm, ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę, nieskazitelna polszczyzna, silna osobowość oraz talenty urodzonego dziennikarza telewizyjnego - wszystko to służyło zmarłemu w realizacji tego, co uważał za swoje posłannictwo, a nawet sens życia. Pragnął, by radość słuchania dobrej muzyki oraz dumę z dokonań polskich artystów mogło dzielić z nim jak najwięcej jego rodaków" - napisał prezydent.

Jak podkreślił, Bogusław Kaczyński trwale zapisał się w dziejach współczesnej kultury polskiej - jako jej animator, uznany muzykolog i krytyk. "Pozostanie w naszej pamięci jako niezwykle lubiany prezenter i komentator; przewodnik po fascynującym świecie opery" - podkreślił prezydent.

W uznaniu zasług dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w popularyzowaniu muzyki klasycznej, pracę dziennikarską i publicystyczną Kaczyński został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Głos zabrał także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Przypomniał dokonania i życiorys Kaczyńskiego, urodzonego w 1942 r. w Białej Podlaskiej, który rozpoczął karierę w 1970 r. jako komentator muzyczny radia i telewizji. "Stał się prawdziwą gwiazdą mediów. Prowadził transmisje telewizyjne Konkursów Chopinowskich i Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, a także koncerty z udziałem największych artystów scen operowych świata, jubileusz Filharmonii Narodowej czy słynne noworoczne koncerty wiedeńskie" - przypomniał Gliński.

Jak mówił Gliński, Bogusław Kaczyński był człowiekiem wielu talentów, bo realizował się doskonale we wszystkich swoich rozlicznych działalnościach. "Był autorem i gwiazdą programów telewizyjnych, posiadał niezwykły dar narracji, czarował nas swymi opowieściami o muzyce i wielkich artystach (...). Wszyscy go kochaliśmy. Dawał radość, zarażał optymizmem. Co bardzo ważne, wyznaczał najwyższe standardy. Posiadał klasę, elegancję i styl" - powiedział minister kultury.

Jak zaznaczył, Kaczyński "nie tolerował bylejakości, braku profesjonalizmu". "Jak nikt inny potrafił wprowadzać kulturę wysoką do naszych domów, do życia codziennego" - zauważył Gliński. "Rzeczywiście zmieniał i tworzył naszą kulturę (...). Zmieniał także nas, swoich słuchaczy, na lepsze" - dodał wicepremier.

Pogrzeb Bogusława Kaczyńskiego odbył się na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Msza święta żałobna została odprawiona w kościele św. Karola Boromeusza. Kaczyńskiego żegnali także przedstawiciele środowisk artystycznych, miłośnicy jego twórczości, przyjaciele, tłumy warszawiaków.

Zmarły 21 stycznia Bogusław Kaczyński należał do najpopularniejszych osobowości polskiej telewizji, był znawcą i popularyzatorem muzyki klasycznej i opery, konferansjerem, krytykiem, dziennikarzem i publicystą. Był również pianistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. W ciągu swojej kariery telewizyjnej dał się poznać jako prowadzący programu "Zaczarowany świat operetki", a także transmisji najważniejszych wydarzeń w kraju i zagranicy z zakresu muzyki klasycznej. Kilkakrotnie nagradzano go statuetką "Wiktora", a także "Superwiktora"

Poza działalnością medialną, Kaczyński prowadził był także nauczycielem. Wykładał w stołecznej Akademii Muzycznej, był także dyrektorem Teatru Muzycznego Roma oraz twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury, odbywającego się w Krynicy-Zdroju.

Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. W 2011 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (PAP)

pj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL