Trębacz Tomasz Stańko wystąpi dwukrotnie w duecie z niemieckim pianistą Alexandrem von Schlippenbachem, uznawanym za jednego z najważniejszych przedstawicieli jazzowej awangardy. Muzycy zagrają 4 i 5 marca w Warszawie.
Koncert odbędzie się na scenie warszawskiego klubu Pardon, To Tu.
Po raz pierwszy na scenie Stańko i von Schlippenbach spotkali się w 1970 r.. Polski trębacz przyłączył się wtedy do Globe Unity Orchestra, słynnego free-jazzowego big-bandu, założonego przez von Schlippenbacha w 1966 r., do wykonania kompozycji Petera Broetzmanna pt. "Globe Unity" podczas festiwalu Berliner Jazztage. Poza niemieckim pianistą i polskim trębaczem w grupie znaleźli się także m.in. Peter Broetzmann, Evan Parker, Jaki Liebezeit, Peter Kowald, Willem Breuker, Gerd Dudek i Anthony Braxton.
Zespół - w zmieniającym się składzie personalnym - działał do 1987 r., swój ostatni występ dając podczas festiwalu Chicago Jazz Fest. W 2006 r. część muzyków wystąpiła raz jeszcze pod szyldem Globe Unity Orchestra, podczas koncertu celebrującego 40-lecie pierwszego koncertu orkiestry.
W 1988 r., po rozwiązaniu Globe Unity Orchestra, von Schlippenbach poświęcił się organizowaniu kolejnego zespołu, Berlin Jazz Composer Orchestra. Urodzony w 1938 r. w Berlinie pianista uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci niemieckiej sceny awangardowej i free-jazzowej. Naukę muzyki rozpoczął w wieku 8 lat, studiował kompozycję w Kolonii, pod opieką Bernda Aliosa Zimmermana, autora "Die Soldaten", uważanej za jedną z najważniejszych niemieckich oper XX wieku i kompozytora, kojarzonego z muzycznym serializmem, postmodernizmem i awangardą.
W 1966 r. założył Globe Unity Orchestra, której działalność wyniosła go na pozycję jednego z najważniejszych pianistów free-jazzowych. W 1967 r. stanął na czele tria, które stworzył wraz z saksofonistą Evanem Parkerem i kontrabasistą Paulem Lovensem, występował także w duecie z kontrabasistą Svenem Ake-Johanssonem. Nagrywał m.in. z Samem Riversem, Sunnym Murrayem, Tonym Oxleyem i Alanem Silvą.
W 1994 r. muzyk został wyróżniony nagrodą im. Alberta Mangelsdorffa. W ciągu swojej kariery von Schlippenbach nagrał ponad 30 płyt. Ostatnia praca niemieckiego pianisty to "So Long, Eric" (2014), album poświęcony pamięci saksofonisty Erica Dolphy'ego, nagrany wraz z żoną, japońską pianistą free-jazzową, Aki Takase.
Tomasz Stańko (ur. 1942 r. w Rzeszowie) to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Zadebiutował w 1962 r., grając w zespole Jazz Darings wraz z Adamem Makowiczem, następnie był jednym z członków słynnej grupy Krzysztofa Komedy. W 1968 r. założył własny kwintet, w skład którego weszli m.in. skrzypek Zbigniew Seifert i saksofonista Janusz Muniak.
W 1970 r. nagrał album "Music for K." a następnie takie płyty jak "Purple Sun" (1973), "TWET" (1975) i "Balladyna" (1975), na której trębaczowi towarzyszył m.in. kontrabasista Dave Holland i saksofonista Tomasz Szukalski. W ciągu swojej kariery Stańko współpracował z takimi muzykami jak m.in. Cecil Taylor, Don Cherry, Gary Peacock, Tony Oxley i Jan Garbarek.
Jako lider wydał 37 płyt. Od kilkunastu lat muzyk związany jest z prestiżową monachijską wytwórnią ECM, dla której nagrał takie krążki jak "Litania" (1997), "Soul of Things" (2002), "Suspended Night" (2004), "Lontano" (2006), "Dark Eyes" (2009) czy "Wisława" (2013). Stańko współpracował także z młodymi, polskimi muzykami jazzowymi, m.in. Marcinem Maseckim i zespołem Simple Acoustic Trio. Jest także dyrektorem artystycznym festiwalu "Jazzowa Jesień" w Bielsku-Białej.
Za swoją działalność artystyczną Stańko został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a także wyróżnieniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego za całokształt pracy twórczej. (PAP)
pj/ agz/