Tomasz Włosok został laureatem Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. Nagroda im. Bolesława Michałka dla książki filmowej trafiła do „Wszystko noir? O inspiracjach i wariantach – życie po życiu filmu noir” Patrycji Włodek.
Zwycięzcę Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego poznaliśmy podczas gali, która odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Luna. Tym razem statuetką uhonorowano Tomasza Włosoka, który zagrał targanego wątpliwościami strażnika granicznego w "Zielonej granicy" Agnieszki Holland. "Subtelnymi środkami stworzył przejmującą postać. Jego rola wtapia się w paradokumentalną formułę filmu i daleko wykracza poza technikę aktorską. W kreacji Włosoka, jak w lustrzanym odbiciu, widzowie mogą zobaczyć samych siebie i zmierzyć się z prawdą o sobie. Jego bohater przeprowadza nas przez trudną drogę do człowieczeństwa" - podkreślili jurorzy.
Odbierając wyróżnienie, Tomasz Włosok podkreślił, że praca nad tą rolą była wspaniałą przygodą. "Chciałbym podziękować pani Agnieszce Holland, która powierzyła mi tę misję, którą niesie film. Dziękuję ci, Agnieszko, że mi zaufałaś, że pozwoliłaś mi odkryć w tym samego siebie, zastanowić się nad wieloma rzeczami, odważyć się wypowiedzieć w jakimś stopniu. Nie zapomnę ci tego nigdy. Bardzo ci dziękuję. Chciałbym też wspomnieć o osobach takich jak Kasia Warzecha i Kamila Tarabura, które wspólnie reżyserowały ten film i którym również jestem ogromnie wdzięczny za dialog, który prowadziliśmy. On doprowadził do tego, że mieliśmy pole do współtworzenia filmu, a nie odtwarzania scen" - powiedział.
Pozostałymi finalistami Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego byli: Lena Góra (nominowana za rolę w filmie "Imago" w reż. Olgi Chajdas), Hubert Miłkowski ("Braty" Marcina Filipowicza), Maciej Musiałowski ("Chrzciny" Jakuba Skoczenia) i Mateusz Więcławek ("Figurant" Roberta Glińskiego).
W gronie jurorów znaleźli się: reżyserka Dorota Kędzierzawska, aktorka Gabriela Muskała, aktorka, laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Agnieszka Żulewska, reżyser obsady Piotr Bartuszek oraz Bartosz Żurawiecki z redakcji miesięcznika "Kino".
Tego wieczoru ogłoszono również laureata Nagrody im. Bolesława Michałka dla książki filmowej. Została nim publikacja "Wszystko noir? O inspiracjach i wariantach – życie po życiu filmu noir" Patrycji Włodek (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).
Najlepszy tytuł wyłonili: laureatka Nagrody im. Michałka, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej UW prof. Iwona Kurz, laureatka Nagrody im. Michałka, redaktorka naczelna "Kwartalnika Filmowego" dr Karolina Kosińska, laureat Nagrody im. Michałka Tadeusz Sobolewski, redaktor naczelny miesięcznika "Twórczość" dr Mateusz Werner i Adriana Prodeus z redakcji miesięcznika "Kino".
Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii byli: "Weź pan Rambo! Społeczna historia magnetowidów w Polsce" Mirosława Filiciaka i Patryka Wasiaka (Wydawnictwo Naukowe Katedra, Gdańsk) oraz "Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej Nowej Fali" Grażyny Świętochowskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego).
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest przyznawana od 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. W latach 1969-95 nagrodę przyznawało pismo "Ekran". W 2005 r., po 10 latach przerwy, przejęła ją Fundacja Kino. Dotychczasowymi laureatami wyróżnienia byli m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Dorota Segda, Marcin Dorociński, Kinga Preis, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska, Marta Nieradkiewicz, Magdalena Koleśnik oraz Eryk Kulm jr.(PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ aszw/