Rafał Stańczyk i Jarosław Giermaziak z TVP Info zdobyli Grand Prix 4. Festiwalu Sztuki Faktu "Społeczeństwo buntu - drogi do wolności" w Toruniu, który w sobotę zakończył się w Toruniu. Ich obraz "Faszyści w okopach" został uznany za najlepszy w kategorii reportaż.
W kategorii dokument zwycięzcą został i otrzymał pierwszą nagrodę Anton Tsialezhnikau z TV Biełsat za film "Pędzle zamiast karabinów".
Trzy równorzędne drugie nagrody za reportaże otrzymali: Fabian Zając – "Złowieni na cudowny lek" (TVP2, Magazyn Ekspres Reporterów), Beata Biel, Jarosław Jabrzyk i Bertold Kittel - "Jak kupiliśmy billing telefonu" (TVN, Superwizjer) oraz Dorota Kaczor-Miszkiewicz - "Murale" (TVP1).
Z kolei w kategorii dokument drugą nagrodę przyznano Iwonie Poredzie-Łakomskiej - "Bałtycki poker. W co gra Putin?" (TVP 1), a trzecią Agnieszce Niedojad - Kordian" (TVN, Superwizjer).
Tegoroczny Festiwal Sztuki Faktu, w odróżnieniu od poprzednich edycji, nie ograniczał się do reportaży i dokumentów autorów z TVP, ale miał charakter otwarty i mogli w nim uczestniczyć reprezentanci różnych stacji telewizyjnych. Na konkurs w obu kategoriach wpłynęło łącznie ponad 120 prac.
Wyboru najlepszych reportaży i dokumentów dokonało jury w składzie: Lidia Duda (przewodnicząca), Janina Jankowska, Anna Kwiatkowska, Marek Miller, Andrzej Sapija i Monika Sieradzka.
W czasie gali zakończenia festiwalu zostały wręczone również dwie nagrody specjalne. Paweł Kaźmierczak z Magazynu Ekspres Reporterów otrzymał nagrodę dyrektora TVP 2 Marcina Wolskiego za "bezkompromisowość i odwagę w pokazywaniu bezprawia w reportażach", a dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych Włodzimierza Niderhausa uhonorowano za jego dorobek menedżera i producenta 130 filmów i widowisk.
Hasło tegorocznego festiwalu "Społeczeństwo buntu - drogi do wolności" nawiązywało do przypadających w tym roku rocznic wydarzeń w Poznaniu i na Węgrzech w 1956 r. i powstania Komitetu Obrony Robotników. Znalazło to odzwierciedlenie w pokazach filmów i dyskusjach, które odbyły się w czasie festiwalu.
Organizatorem imprezy, która trwała trzy dni, była Toruńska Agenda Kulturalna, która jest jednostką samorządu miasta.
Patronem medialnym Festiwalu Sztuki Faktu była Polska Agencja Prasowa. (PAP)
rau/ jm/