8. edycja Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu odbędzie się 29 i 30 września. Z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 będzie miała formę hybrydową. Pierwotnie zaplanowana była na wiosnę, ale wówczas konieczne było jej przełożenie.
Jak co roku impreza poświęcona będzie gatunkom sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. W tym roku festiwal odbędzie się pod hasłem "Drogi wolności, ścieżki pamięci". Tematyka związana będzie z pandemią COVID-19 i sytuacją polityczną na Białorusi, ale nie zabraknie także trudnych tematów historycznych.
We wtorek nadane zostaną z siedziby toruńskiego Radia Sfera (rozgłośni akademicka) trzy rozmowy na żywo — z Anną Kwiatkowską z TVP Historia o polskiej drodze do wolności, z Miłoszem Dobrzyńskim i Jakubem Biernatem z TV Biełsat o aktualnej sytuacji na Białorusi i pracy lokalnych reporterów w momencie kryzysu politycznego, a także z Moniką Sieradzką z Deutsche Welle o dokumencie "Zrabowane i zniemczone", który jest poświęcony historiom polskich dzieci porywanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców.
W tym roku widzowie i uczestnicy festiwalu nie spotkają się z uwagi na epidemię w salach kinowych. Organizatorzy zapraszają ich do odwiedzania specjalnego serwisu internetowego, gdzie udostępnione zostaną filmy dokumentalne i reporterskie.
Pokazy zamknięte odbędą się także w toruńskich szkołach, ale nie będą w nich mogły uczestniczyć osoby z zewnątrz.
Do współpracy przy organizacji festiwalu zostały zaproszone przez miasto Toruń i Toruńską Agendę Kulturalną — TVP Historia, Biełsat TV, TVP Kultura, Telewizja Polsat i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. (PAP)
Autor: Tomasz Więcławski
twi/ robs/