Koncertu tradycyjnej muzyki chińskiej w wykonaniu wykładowców z syczuańskiego Konserwatorium Muzycznego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Filharmonii Wrocławskiej.
Pięcioosobowy zespół muzyków zagra na tradycyjnych instrumentach chińskich. Melomani usłyszą dźwięki guzheng, który przypomina cytrę, bambusowego fletu, erhu - czyli dwustrunowego instrumentu smyczkowego o barwie zbliżonej do ludzkiego głosu, oraz sheng – instrumentu dętego zbudowanego z kilkunastu piszczałek trzcinowych ze stroikami.
Jak podają organizatorzy koncertu, każdy z prezentowanych przez chińskich muzyków utworów przepełniony jest symboliką i niesie ze sobą treści pozamuzyczne. Zagrają oni 14 utworów, których tytuły sugerują, że melomani usłyszą muzyczne opowieści o wiosennych kwiatach, zimowym polowaniu czy jesiennym księżycu.
Kultura muzyczna Chin uznawana jest za jedną z najstarszych na świecie, jej początki sięgają prawdopodobnie II tysiąclecia p.n.e. Przywiązanie do tradycji w Państwie Środka oraz wiara w nadprzyrodzoną siłę i oddziaływanie społeczne muzyki powodują, że ta forma działalności artystycznej cieszy się w Chinach swoistym kultem. "Warstwa znaczeniowa tej muzyki nie ogranicza się tylko do ilustracyjności. Zawarta jest ona w formułach melodycznych i rytmicznych (...), a także w zmianach barwy o znaczeniu symbolicznym” - informuje biuro prasowe Filharmonii Wrocławskiej.
Piątkowy koncert to wynik współpracy Filharmonii Wrocławskiej z niemiecką Fundacją Villa Musica, która organizuje koncerty muzyki kameralnej najlepszych zespołów z całego świata.(PAP)
pdo/ hes/