Kultura i sztuka po 1989 roku

17.09.2019

Trzeci festiwal teatralny „Kierunek Wschód” - od 28 września

„Kierunek Wschód III”. Źródło: Teatr Dramatyczny w Białymstoku „Kierunek Wschód III”. Źródło: Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Spektakle teatrów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji będzie można zobaczyć na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku podczas trzeciego festiwalu teatralnego „Kierunek Wschód III”. Impreza odbędzie się w dniach 28 września - 6 października.

Organizatorem festiwalu - którego ideą jest prezentacja kultury pogranicza - jest Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Ideą jest prezentacja kultury pogranicza, w tym przedstawień zza wschodniej granicy Polski.

Jak wyjaśnił na konferencji prasowej we wtorek dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, zaproszono "dobre i atrakcyjne spektakle". "Zależało mi przede wszystkim na tym, aby te spektakle w pewnym sensie pokazywały kulturę - z jednej strony bardzo bliską, ale z drugiej strony, przez tę granicę, mało znaną mieszkańcom Podlaskiego, Polski. Zależało mi też, żeby te spektakle były różnorodne" - powiedział.

W sumie podczas festiwalu będzie można zobaczyć spektakle ośmiu teatrów z Polski, Białorusi, Litwy, Ukrainy i Gruzji, w tym dwa teatry narodowe z Białorusi i Ukrainy. Wystąpi 160 artystów.

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pokaże przedstawienie "Lwów nie oddamy", a mówiący o trudnych relacjach polsko-ukraińskich, natomiast białostocka scena zaprezentuje spektakl "Obława", przybliżający historię tzw. obławy augustowskiej z lipca 1945 roku.

Będzie można zobaczyć również przedstawienie "Wesele" w reżyserii litewskiego artysty Oskarasa Korsunovasa na podstawie dramatu Bertolta Brechta. Półtorak powiedział, że zabiegano o zaproszenie tego wybitnego litewskiego reżysera od ubiegłego roku, a samo przedstawienie jest znakomicie zagrane.

Na zakończenie pokazany zostanie spektakl "Beton" Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej w Mińsku.

Po wszystkich spektaklach zaplanowano spotkania z twórcami.

Festiwal "Kierunek Wschód" został dofinansowany ze środków MKiDN i budżetu województwa podlaskiego. Imprezie będzie towarzyszył Festiwal Teatralny "ODE" (22-28 września) prezentujący białoruską kulturę, która powstaje w Podlaskiem. Spektakle będą odbywać się w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Orli i Białowieży. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL