Podczas niedzielnych "Salonów Poezji" w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach artyści interpretować będą współczesną i dawną poezję polską. Trzeci sezon salonów rozpocznie się 16 września.
"Spotkania nawiązują do idei króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, aby Łazienki Królewskie były miejscem wydarzeń kulturalnych w sferze muzyki, teatru i poezji. Pomysł czytania wierszy zapoczątkowała Anna Dymna w 2002 roku na +Krakowskich Salonach Poezji+. Aktorka była również inicjatorką +Salonów Poezji+ w Łazienkach Królewskich" - powiedziała PAP Małgorzata Radziwanowska, specjalistka ds. promocji Ośrodka Edukacji Muzealnej w Muzeum Łazienki Królewskie.
Małgorzata Radziwanowska: "Spotkania nawiązują do idei króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, aby Łazienki Królewskie były miejscem wydarzeń kulturalnych w sferze muzyki, teatru i poezji".
Salony poświęcone będą dawnej i współczesnej poezji polskiej. Pierwsze spotkanie nowego sezonu, w niedzielę 16 września, poświęcone będzie utworom Andrzeja Domalika zebranym w tomie "Medytacje Wiejskiego Reżysera". Domalik jest reżyserem filmowym i teatralnym oraz dyrektorem artystycznym Teatru Ateneum w Warszawie.
Wybrane fragmenty "Medytacji Wiejskiego Reżysera" przeczyta Jan Nowicki. Na akordeonie akompaniować będzie Rafał Grząk.
Za tydzień podczas "Salonów Poezji" rozpocznie się czytanie "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W niedzielę, 23 września, Księgę pierwszą "Gospodarstwo" interpretować będzie Jerzy Radziwiłowicz. W kolejną niedzielę, 30 września, miłośnikom poezji przedstawiona będzie Księga druga - "Zamek" w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego. Towarzyszyć będzie Maciej Piszek na fortepianie. Kolejne księgi poematu Mickiewicza artyści czytać będą w każdą niedzielę, aż do 16 grudnia 2012 roku.
"+Salony Poezji+ od początku ich istnienia, należały do najbardziej popularnych wydarzeń kulturalnych w Łazienkach. W poprzednich latach, co tydzień, odwiedzało nas w Starej Pomarańczarni około 200 osób " - zauważyła Radziwanowska. "Na początku organizowaliśmy czytanie poezji raz w miesiącu, ale z powodu dużego zainteresowania zdecydowaliśmy się na cotygodniowe spotkania" - dodała.
Spotkania z poezją w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich zapoczątkowano w 2010 roku we współpracy ze Stowarzyszeniem K40. Podczas poprzednich edycji prezentowano wiersze m.in. Juliana Tuwima, Anny Achmatowej czy Władysława Broniewskiego. Do tej pory poezję czytali, m.in. Daniel Olbrychski, Agata Kulesza i Jerzy Stuhr.
"Salony Poezji" odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 12. Od 16 września do końca czerwca 2013 r. (PAP)
syl/ abe/