16.04.2013 aktualizacja 19.07.2016

Tytuł honorowego obywatela Poznania dla Izabelli Cywińskiej

Poznańscy radni nadali we wtorek tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania Izabelli Cywińskiej - byłej dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu i minister kultury. Wręczenie tytułu odbędzie się tradycyjnie w dzień patronów miasta 29 czerwca.

"Izabella Cywińska, jako dyrektor Teatru Nowego spędziła tu 16 lat, zbudowała jego markę, pamiętamy wiele rozmaitych przedstawień i cieszyliśmy się, że w mieście taki teatr funkcjonuje. Dodatkowym elementem, który złożył się na przyznanie tytułu jest przypadające w tym roku 40-lecie teatru. Izabella Cywińska zasłużyła na ten tytuł także za swoje późniejsze działania, w tym szefowanie Ministerstwu Kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego” – powiedział PAP przewodniczący rady miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Cywińska ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W latach 1970–73 była dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W r. 1973 reaktywowała Teatr Nowy w Poznaniu, w którym m.in. w 1981 wyreżyserowała głośny spektakl "Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć".

"Teatralną Polską wstrząsnął fakt, że ceną za wystawienie spektaklu +Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć+ było internowanie reżyserki przez kilka miesięcy w okresie stanu wojennego. Niewiele powstało w polskim i nie tylko polskim teatrze spektakli, których premiera miałaby tak daleko idące skutki pozaartystyczne” – napisali radni w uzasadnieniu uchwały o przyznaniu tytułu.

Po śmierci Gustawa Holoubka Cywińska objęła obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie, który prowadziła w latach 2008-11.

Od września 1989 roku do grudnia 1990 roku była ministrem kultury i sztuki w rządzie Mazowieckiego. Od 1990 do 1994 roku prezesowała Fundacji Kultury, jednocześnie w latach 1992-94 zasiadała w radzie do spraw kultury przy prezydencie RP.

Cywińska jest 27. honorowym obywatelem Poznania. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Wanda Błońska i Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Hanna Suchocka. (PAP)

kpr/ eaw/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL