Blisko stu nauczycieli szkół artystycznych otrzymało w środę odznaczenia prezydenta RP, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaczenia i nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Obchody Dnia Edukacji Narodowej Szkolnictwa Artystycznego odbyły się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Podczas uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka odczytała list wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Glińskiego, w którym pogratulował wyróżnionym nauczycielom. Jak podkreślił wicepremier, coroczne nagrody dla szerokiego gremium pedagogów świadczą o sile polskiego szkolnictwa artystycznego.
"Jestem państwu głęboko wdzięczny za serce, okazywane każdemu z uczniów. Wyrazem państwa zaangażowania jest radość dzieci ze zdobytych umiejętności, jak również nagrody, które otrzymują w krajowej i międzynarodowej rywalizacji. Wielu spośród państwa opiekuje się dotychczasowymi i przyszłymi stypendystami ministra kultury i dziedzictwa narodowego" - czytamy w liście.
Gliński nawiązał do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "Przywrócenie polskiej państwowości było nie tylko aktem historycznej sprawiedliwości, ale przede wszystkim spełnieniem wielkiego, narodowego marzenia o wolności i samostanowieniu. To marzenie w czasach zaborów podtrzymywała narodowa kultura, obecna każdego dnia w życiu Polaków, żywa w ludowej tradycji, ale również w artystycznych dokonaniach wielkich twórców literatury, muzyki i malarstwa" - zwrócił uwagę.
Jak dodał, "dar narodowego dziedzictwa, skutecznie przechowany przez porozbiorowe lata, potrzebuje opieki i pielęgnacji także w czasach wolności". "Wraz z upływającym czasem twórcy znajdują naśladowców i kontynuatorów ich artystycznego dzieła. Kultura jest żywa, gdy każdego dnia aktywizuje nowych entuzjastów. Wymaga zarówno znakomitych interpretatorów dzieł już stworzonych, jak i kreatorów adekwatnych do rzeczywistości umiejących ją zrozumieć, utrwalić i przekazać odbiorcom" - stwierdził szef resortu kultury.
Gliński zaznaczył, że "w realizacji obu tych celów podstawową rolę odgrywa edukacja artystyczna". "Każdy nauczyciel szkoły artystycznej zarówno przekazuje wielowiekowe dziedzictwo, jak i inspiruje nowe działania na polu sztuki. Wychowujemy wspólnie młodych adeptów muzyki, sztuk pięknych i baletu. Naszą ambicją jest, aby wnieśli oni w kolejne stulecie narodową kulturę w całym jej bogactwie i różnorodności" - napisał.
Szef MKiDN podziękował nauczycielom za codzienną pracę, w której "wzrasta siła polskiej kultury". "Dzięki państwa zaangażowaniu, ale przede wszystkim własnej artystycznej drodze, połączonej z dydaktycznym kunsztem, uczniowie polskich szkół artystycznych zachwycają na arenach sztuki na całym świecie. Życzę państwu wszelkiej zawodowej i osobistej satysfakcji w poczuciu, że państwa praca kształtuje to, co dla narodu najcenniejsze – jego kulturę i tożsamość" - podsumował.
W trakcie uroczystości wręczono medale, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, które nagrodzeni odebrali z rąk wiceszefowej MKiDN.
W imieniu minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej medale Komisji Edukacji Narodowej, przyznane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, wręczyła dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w MEN Lidia Skrzyniarz.
Następnie wiceszefowa MKiDN wręczyła odznaczenia i nagrody, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Złote medale "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" otrzymali: klawesynistka prof. Akademii Muzycznej w Krakowie i Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Krakowie Elżbieta Stefańska-Kłyś oraz artysta plastyk z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Andrzej Szadkowski. Brązowymi medalami "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" uhonorowano m.in. dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Bytomiu Joanna Sznajder, dyrektor Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli Marian Olejniczak oraz dyrektor Liceum Plastycznego w Nałęczowie Jarosław Ćwiek.
Zwinogrodzka wręczyła także przedstawicielom szkół artystycznych odznaki zasłużony dla kultury polskiej oraz nagrody za wybitne osiągnięcia w pracy. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ itm/