Kultura i sztuka po 1989 roku

17.08.2019

Uczestnicy Paderewski Piano Academy wystąpią w Toruniu i Bydgoszczy

Rafał Blechacz (od frontu) podczas zajęć w XI Paderewski Piano Academy. 14.08.2019. Fot. PAP/T. Żmijewski Rafał Blechacz (od frontu) podczas zajęć w XI Paderewski Piano Academy. 14.08.2019. Fot. PAP/T. Żmijewski

Młodzi pianiści z pięciu krajów, którzy uczestniczyli w XI Paderewski Piano Academy, wystąpią w sobotę i niedzielę przed publicznością w Bydgoszczy i Toruniu. Zagrają fragmenty koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Camille'a, Saint-Saensa i Roberta Schumanna.

W sobotę pianiści wystąpią w toruńskim Dworze Artusa. Utwory Chopina wykonają Japonki Mana Shoji i Arisa Onoda oraz Chińczyk Muzi Zhao, Mozarta - Chińczyk Bolai Cao, a Saint-Saensa - reprezentant Stanów Zjednoczonych Malvyn Lai.

Kolejnego dnia pianiści zaprezentują się w bydgoskim kościele pw. Bożego Ciała. Muzykę Chopina zagrają Chińczycy Boao Zhang, Aobo Dai i Yichen Yu oraz Koreanka Jaeyoon Lee, a Schumanna - Tal Walker z Izraela.

CZYTAJ TAKŻE

Pianistom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jakuba Chrenowicza.

Przez tydzień młodzi pianiści w Bydgoszczy doskonalili swoje umiejętności pod okiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i jej dawnego studenta, zwycięzcy XV Konkursu Chopinowskiego w 2005 r. Rafała Blechacza. W programie były codziennie zajęcia indywidualne i próby z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.

Uczestnicy wcześniej byli zobowiązani do przygotowania jednego koncertu z przygotowanej przez organizatorów listy, na której znalazły się utwory kilkunastu kompozytorów. Zajęcia służyły doskonaleniu wykonania przed publicznym występem.

Według organizatorów bydgoskie warsztaty pianistyczne są jedynymi na świecie, w czasie których uczestnicy mogą ćwiczyć z orkiestrą symfoniczną.

Organizatorem Paderewski Piano Academy było Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Zajęcia odbywały się salach miejscowej Akademii Muzycznej.(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL