Koncerty I, CULTURE Orchestra w Kijowie to najważniejsze wydarzenie kulturalne przypadających 24 sierpnia obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy - ocenił w poniedziałek wicepremier i minister kultury tego kraju Wiaczesław Kyryłenko.
I, CULTURE Orchestra, składająca się z 94 młodych muzyków z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego, wystąpiła tego dnia w kijowskiej Operze Narodowej, a następnie na głównym placu stolicy Majdanie Niepodległości. Towarzyszyła jej gruzińska skrzypaczka Lisa Batiashvili.
„To najważniejsze wydarzenie dzisiejszych uroczystości. Jest to szczególnie ważne dziś, gdy Ukraina stawia opór rosyjskiej agresji na wschodzie” – powiedział Kyryłenko.
Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin oświadczył, że dwa koncerty orkiestry są prezentem dla Ukrainy w 24. rocznicę proklamowania jej niepodległości. „Jest to wyraz solidarności z Ukraińcami i Ukrainą w ich walce o niepodległość. Życzymy wam, byście zwyciężyli” – mówił.
Orkiestra wystąpiła w Kijowie w ramach tegorocznej trasy koncertowej, którą rozpoczęła 17 sierpnia w Gdańsku, a zakończy w Santander w Hiszpanii, gdzie weźmie udział w Santander Music Festival. Muzycy grają pod batutą Kirilla Karabitsa, wybitnego dyrygenta ukraińskiego pochodzenia, który współpracuje z I,CULTURE Orchestra już po raz trzeci.
Koncert w Kijowie odbył się pod hasłem "Europejska Symfonia Ukraińskiej Niezależności". Orkiestra wykonała hymn narodowy Ukrainy, I koncert skrzypcowy D-dur Sergiusza Prokofiewa, rapsodię symfoniczną Leosza Janaczka "Taras Bulba" i uwerturę do opery Mykoły Łysenki pod tym samym tytułem. W drugiej części wieczoru na Majdanie Niepodległości muzycy zagrali m.in. IV część IX Symfonii Ludwiga van Beethovena z "Odą do Radości".
I, CULTURE Orchestra to zespół wybitnie uzdolnionych młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy - powołany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku. Orkiestra powstała z okazji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r. staraniami Instytutu Adama Mickiewicza.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ ksaj/ mc/