Urszula Palusińska, autorka ilustracji do książki „Majn Alef Bejs” Jehoszui Kamińskiego otrzymała BolognaRagazzi Award - najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie ilustracji książki dziecięcej. Palusińska odbierze nagrodę 24 marca - podaje Instytut Książki.
„Majn Alef Bejs”, książka opublikowana przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent (2013) to rymowanki prezentujące alfabet żydowski. Ukazały się w ramach serii wydawniczej „A Majse” (w języku jidisz to "bajka"), obok wyliczanek i wierszy prezentujących najważniejsze święta żydowskie. Naczelną ideą tych książek jest pokazanie, w atrakcyjny dla dzieci sposób, tradycji, religii i historii związanych z judaizmem. Książki są przekazywane nieodpłatnie dzieciom pochodzenia żydowskiego w całej Polsce.
Majn Alef Bejs”, książka opublikowana przez Żydowskie Stowarzyszenie Czulent (2013) to rymowanki prezentujące alfabet żydowski. Ukazały się w ramach serii wydawniczej „A Majse” (w języku jidisz to "bajka"), obok wyliczanek i wierszy prezentujących najważniejsze święta żydowskie.
Urszula Palusińska (ur. 1984) jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie też mieszka i pracuje. Zajmuje się ilustrowaniem książek dla dzieci, jak również tworzeniem filmów animowanych. Jej praca dyplomowa zatytułowana „Coś w tym gatunku” zdobyła m.in. nagrodę publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie.
BolognaRagazzi Award to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie ilustracji książki dziecięcej. Konkurs od wielu lat organizowany jest przez Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii. Biorą w nim udział najpiękniejsze książki dla dzieci z całego świata. Międzynarodowe jury ocenia przede wszystkim walory graficzne i edytorskie publikacji w 5 kategoriach: Fiction, Non Fiction, Opera Prima (dla debiutantów, za odkrycie nowych talentów), New Horizons (sekcja krajów arabskich, Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki) i Digital (aplikacje). Ilustracje Palusińskiej do "Main Alef Bejs" nagrodzone zostały w kategorii Non Fiction. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 1000 książek z 42 krajów. Wręczenie nagród nastąpi pierwszego dnia targów – 24 marca 2014 r.
Od kilku lat trwa dobra passa polskich ilustratorów na targach w Bolonii. W 2011 r. Polacy otrzymali dwie spośród trzech nagród w kategorii Non Fiction: nagroda główna przypadła Iwonie Chmielewskiej za ilustracje do książki "Maum - dom duszy" z tekstem koreańskiej autorki Heekyung Kim, wydanej przez koreańskie wydawnictwo Changbi, zaś małżeństwo Mizielińskich dostało wyróżnienie za książkę "Co z ciebie wyrośnie" (wyd. Dwie Siostry). Równie ważne wyróżnienie przyznano Polakom w kategorii dla debiutantów: Opera Prima nagrodzeni zostali Adam Jaromir i Gabriela Cichowska jako autorzy książki "Słoniątko" (wyd. Muchomor).
W 2012 roku pisarka Anna Czerwińska-Rydel i ilustratorka Marta Ignerska odebrały główną nagrodę BolognaRagazzi Award w kategorii Non Fiction za książkę "Wszystko gra", wydaną przez Wytwórnię wspólnie z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, a w zeszłym roku po raz drugi nagrodzono Iwonę Chmielewską, tym razem za książkę pt. "Oczy", wydaną przez koreańskie wydawnictwo Changbi.
Tegoroczne Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży w Bolonii odbywać się będą od 24 do 27 marca. Organizatorem wspólnego stoiska polskich wydawców jest Instytut Książki. (PAP)
aszw/ mhr/