Wystawa prac pioniera polskiego asamblażu Władysława Hasiora to jedna z przyszłorocznych propozycji wystawienniczych Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Placówka pokaże też m.in. rzeźby i instalacje Petera Johanssona, jednego z najbardziej znanych szwedzkich artystów.
Twórczość Hasiora będzie można oglądać w Orońsku (Mazowieckie) od 20 czerwca do 11 października 2020 r. Na wystawie znajdą się kompozycje przestrzenne, sztandary, rzeźby i asamblaże. Prace wypożyczone zostaną z kilku polskich kolekcji muzealnych, m.in. Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, Galerii Autorskiej Władysława Hasiora w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeów Narodowych we Wrocławiu i Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi.
Dzieła zmarłego 20 lat temu Hasiora zaprezentowane zostaną będą obok prac artysty młodego pokolenia - Daniela Rycharskiego (ur. 1986) - grafika, twórcy wideo, laureata nagrody Paszport "Polityki" w dziedzinie sztuk wizualnych. Po studiach, w 2009 r. Rycharski powrócił w swoje rodzinne strony – do wsi Kurówko w pow. sierpeckim na Mazowszu. "Podobnie jak Hasior czerpie on inspiracje z kodów kultury popularnej i ludowej; sięga do form znanych z wiejskiego pejzażu – przydrożnych krzyży, kapliczek, gra ze stereotypami o polskiej wsi" – powiedziała dyrektorka Centrum rzeźby Polskiej Eulalia Domanowska.
Od kwietnia do lipca na wystawie "Terapia narodowa" pokazywane będą prace Petera Johanssona, jednego z najbardziej znanych szwedzkich twórców. Artysta pochodzi z środkowej części kraju, regionu Dalarny, uznawanej za serce tradycyjnej Szwecji.
Johansson tworzy w różnych technikach i mediach: od obiektów, rzeźb i instalacji do multimediów i sztuki w przestrzeni publicznej. "W orońskim parku będzie można zobaczyć specjalnie przygotowaną przez niego spektakularną rzeźbę – obrotowy dom” – wyjaśniła Domanowska. Wystawa powstanie we współpracy z Instytutem Szwedzkim w Paryżu i IASPIS w Szwecji.
Oprócz wystaw centrum rzeźby Polskiej planuje szereg interesujących wydarzeń artystycznych. Należy do nich m.in. Triennale Młodych, którego głównym celem jest prezentacja najciekawszych tendencji w sztuce najmłodszego pokolenia oraz promocja młodych artystów. Dziewiąte Triennale poświęcone będzie spojrzeniu młodej generacji twórców na problematykę zmian klimatu.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, powołaną do ochrony narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W jej kolekcji znajduje się 2 tys. prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora, Józefa Szajny.
Muzeum mieści się w obiektach XIX-wiecznego zespołu podworskiego, w skład którego wchodzi m.in. pałac Józefa Brandta oraz zabytkowa oranżeria, kaplica i wozownia, w których znajdują się galerie i gdzie prezentowane są prace. Rzeźby znajdują się także w otaczającym posiadłość kilkunastohektarowym parku.(PAP)
autorka: Ilona Pecka
ilp/ pat/