Kultura i sztuka po 1989 roku

13.09.2019

W Brzezinach zainaugurowano projekt „Z klasyką przez Polskę”

Urszula Kryger podczas koncertu inaugurującego projekt „Z Klasyką przez Polskę” w Brzezinach. Fot. PAP/R. Zawistowski Urszula Kryger podczas koncertu inaugurującego projekt „Z Klasyką przez Polskę” w Brzezinach. Fot. PAP/R. Zawistowski

Z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w piątek w Brzezinach zainaugurowano projekt „Z klasyką przez Polskę”. Jego celem jest dotarcie do mniejszych miast, miasteczek i gmin z programami muzycznymi poświęconymi muzyce klasycznej.

W ramach projektu zaplanowano ponad 100 koncertów. "Chcemy, żeby wszyscy Polacy mieli dostęp do najwyższej kultury, żebyśmy wyrabiali w sobie potrzebę kontaktu z nią, w tym wypadku z muzyką klasyczną. (…) Mówimy nawet o czymś takim, jak wzbudzenie snobizmu na wysoką kulturę" – powiedział wicepremier dziennikarzom.

Gliński jest przekonany, że nie tylko ten projekt, ale również i inne działania ministerstwa zdobędą akceptację społeczną, ponieważ, jak mówił, zmieniamy się jako społeczeństwo, zmieniamy styl życia, zmienia się także długość naszego życia, a seniorzy poszukują nowych możliwości spędzania czasu wolnego.

"Chcemy, żeby wszyscy Polacy mieli dostęp do najwyższej kultury, żebyśmy wyrabiali w sobie potrzebę kontaktu z nią, w tym wypadku z muzyką klasyczną. (…) Mówimy nawet o czymś takim, jak wzbudzenie snobizmu na wysoką kulturę" – powiedział wicepremier Piotr Gliński.

Minister poinformował, że koszt projektu to ponad milion złotych. Dodał, że projekt wymyślił znany tenor Marcin Rudziński.

Zdaniem Glińskiego należy wspierać takie projekty. Minister zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich czterech wydatki na kulturę wzrosły o prawie 34 proc. Dlatego – jak mówił - część tych pieniędzy resort może przeznaczać na takie inicjatywy, które zapewniają dostęp do najwyższej klasy wykonawców muzyki klasycznej tam, gdzie nie ma filharmonii.

Podczas piątkowego koncertu w Brzezinach inaugurującego program, wystąpili: Urszula Kryger - mezzosopran i Paweł Głapiński - fortepian.

Projekt "Z klasyką przez Polskę" to nowa inicjatywa zorganizowana przez Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Instytutu Muzyki i Tańca dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego i pod jego patronatem. Całość programu finansowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL