Około 150 twórców z dziewięciu krajów, którzy wezmą udział w ponad 30 różnych projektach kulturalnych – tak zapowiada się 5. edycja Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwsza z trzech odsłon Wschodu Kultury, który obejmie jeszcze Lublin i Białystok.
Rzeszowska impreza odbędzie się w dniach 25-28 czerwca br.
Europejski Stadion Kultury (ESK) w latach 2011-12 był realizowany w Rzeszowie w związku z przygotowaniami do Euro 2012, a w 2012 roku również w Lublinie. W tym roku będzie to piąta edycja ESK, który po raz trzeci będzie częścią większego projektu Wschód Kultury, obejmującego trzy miasta – Rzeszów, Lublin i Białystok.
Wschód Kultury rozpocznie się 25 czerwca w Rzeszowie Europejskim Stadionem Kultury; w dniach 8-12 lipca planowane jest w Lublinie wydarzenie Inne Brzmienia Art & Music Festival, a od 27 do 30 sierpnia w Białymstoku odbędzie się Inny Wymiar. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.
Jak poinformowała PAP Ewelina Jurasz z Estrady Rzeszowskiej, współorganizatorka wydarzenia, w programie tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury znajdzie się ponad 30 projektów kulturalnych. Będą to wystawy, happeningi, fora i kluby dyskusyjne, a także spektakle teatralne i muzyczne.
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. „Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych” – podkreśliła Ewelina Jurasz z Estrady Rzeszowskiej.
Największym wydarzeniem Stadionu będzie, cieszący się ogromną popularnością wśród publiczności, koncert główny. Odbędzie się on drugiego dnia imprezy na Stadionie Miejskim. Wzorem ubiegłych edycji przed festiwalową publicznością wystąpią w nietypowych duetach, tzw. kolektywach, artyści polscy i zagraniczni. Co roku koncert ten przyciąga tysiące widzów.
„To unikalne połączenia muzyczne, powstałe ze zderzenia różnych kultur, tworzące świeżą i jedyną taką jakość wśród festiwali” – zauważyła Jurasz.
Publiczność będzie mogła usłyszeć takich artystów jak: Mama Selita i Sophie Villy (Gruzja), Kasia Kowalska & The Bambir (Armenia), Marika & ONUKA (Ukraina), Natalia Przybysz & Dakh Daughters (Ukraina), Patrycja Markowska & Tanita Tikaram (Niemcy), Iza Lach & The Airplane Boys (Kanada).
Gwiazdą będzie The Fratellis, jeden z najpopularniejszych zespołów indierockowych z Wielkiej Brytanii, wpisujących się w nową falę brit-rocka.
W programie Stadionu znajdą się jeszcze koncerty artystów reprezentujących różnorodną muzykę i style muzyczne, m.in. jazz, muzyka klezmerska, elektroniczna, hip-hop. Zaplanowano m.in. koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu m.in. Budapest Klezmer Band oraz Rzeszów Klezmer Band i Przyjaciele wraz z trębaczem Tomaszem Nowakiem i Adebem Chamounem – Syryjczykiem grającym na darbuce. Będzie też muzyczne widowisko inspirowane kulturą orientu - Szeherezada.
Na rozpoczęcie imprezy pod batutą Mikołaja Blajdy publiczność będzie mogła usłyszeć w Tryptyku Ormiańskim polskich muzyków jazzowych i solistów z Armenii. W koncercie profesjonalne brzmienia współczesnej sekcji jazzowej, okraszone zostaną dźwiękami tradycyjnych instrumentów ormiańskich takich jak duduk czy oud.
Oprócz propozycji muzycznych organizatorzy Europejskiego Stadionu Kultury zapraszają na zawody taneczne breakdance, warsztaty bębniarskie i tradycyjnych tańców polskich, plenerową wystawę prac polskich i ukraińskich artystów, spektakle teatralne, warsztaty fotograficzne np. fotografii otworkowej, które będą połączone z wystawami, czy na plener fotograficzny „Życie jest warte życia – Sławomir Mrożek – imigrant ze Wschodu”, który poprowadzi fotografik Paweł Chara.
Na zakończenie - koncert prezentujący nowe trendy w polskiej muzyce miejskiej i alternatywnej z elementami elektroniki, jazzu i nowych brzmień. Gwiazdą koncertu będzie Andrzeja Smolik wybitny producent i multiinstrumentalista, który wystąpi razem ze swoim zespołem oraz z udziałem zaproszonych wokalistów. Muzyczne występy uzupełnią wizualizacje ukazujące motywy industrialne Rzeszowa i Podkarpacia.
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej: Białegostoku, Lublina i Rzeszowa, oraz artystów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
„Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej” – podkreśliła Jurasz.
Organizatorami projektu Wschód Kultury są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Rzeszowa wraz z Estradą Rzeszowską, Urząd Miasta Białegostoku i Urząd Miasta Lublina.
Agnieszka Pipała(PAP)
api/ par/