Spotkania z twórcami, projekcje filmów, wykłady oraz warsztaty zaplanowano podczas 11. Festiwalu Aktorstwa Filmowego i 15. Festiwalu Reżyserii Filmowej. Podobnie jak przed rokiem oba wydarzenia zostały połączone i odbędą się w dniach 4–9 czerwca.
Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa odbywa się od 2013 roku we Wrocławiu oraz wybranych miastach regionu. Festiwal jest hołdem przyjaciół dla Tadeusza Szymkowa, który przez lata związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Zmarł w styczniu 2009 roku w wieku 50 lat.
Festiwal Reżyserii Filmowej, który ma nieco dłuższą tradycję, ma na celu uhonorowanie najwybitniejszych twórców filmowych, jak również aktorów, z którymi w opinii reżyserów, najlepiej się współpracuje. Od tego roku FRF będzie nosił im. Sylwestra Chęcińskiego, zmarłego 8 grudnia 2021 we Wrocławiu. Reżyser przez lata związany był z festiwalem, zasiadając w konkursowym jury.
Jak podkreślił w czwartek na konferencji prasowej dyrektor obu festiwali Stanisław Dzierniejko, wydarzenia po raz ostatni odbędą się wspólnie. „Pandemia przez ostatnie dwa lata zmusiła nas do tego, żebyśmy wybrali optymalny termin tak, aby festiwale mogły się odbyć z udziałem publiczności, bo nie ukrywam, że na tym nam bardzo zależy. W zeszłym roku i dwa lata temu organizacja była bardzo ciężka przy wszystkich obostrzeniach covidowych, ale udało się. Dwa lata temu byliśmy jedynym festiwalem, który odbył się właśnie z udziałem publiczności” – zauważył.
Festiwalowe gale w tym roku odbędą się we Wrocławskim Teatrze Lalek, a projekcje filmowe i spotkania z twórcami w OH KINIE w Arkadach Wrocławskich.
Dzierniejko zwrócił uwagę, że ideą obu festiwali od początku ich istnienia jest dostępność dla wszystkich bez względu na zasobność portfela. „Ta formuła jest dalej obowiązująca. Oba festiwale są bezpłatne. Trzeba będzie tylko stanąć, jak co roku, w długiej kolejce, żeby odebrać zaproszenia i wejściówki” – dodał. Wydawanie wejściówek rozpocznie się 28 maja.
Festiwale otworzy 4 czerwca uroczysta gala, którą poprowadzą wspólnie Małgorzata Kożuchowska i Michał Koterski. Tego dnia wręczona zostanie także pierwsza nagroda za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej. Kryształowego Dzika otrzyma w tym roku Michał Bajon, twórca takich filmów jak "Magnat", "Poznań ‘56", "Kamerdyner".
Tradycyjnie podczas FRF przyznane zostaną także Złote Dziki w konkursie na najlepszą reżyserię filmu powstałego w ciągu ostatniego roku. W tym roku do nagrody nominowani zostali Konrad Aksinowicz za film „Powrót do tamtych dni”, Jan Matuszyński - „Żeby nie było śladów”, Wojciech Smarzowski - „Wesele”, Bartosz Blaschke - „Sonata”, Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt - „Wszystkie nasze strachy” oraz Łukasz Grzegorzek - „Moje wspaniałe życie”.
Z kolei w ramach Festiwalu Aktorstwa Filmowego statuetkami Platynowego Szczeniaka uhonorowani zostają najwybitniejsi aktorzy filmowi. W tym roku wyróżnienie otrzyma Marian Dziędziel.
Nieodłącznym elementem FAF jest również konkurs o Złote Szczeniaki. Jurorzy, którymi są wyłącznie aktorzy, wyłaniają najlepsze role pierwszo i drugoplanowe w filmach fabularnych powstałych w ciągu ostatniego roku. O nagrody powalczy 12 aktorów i aktorek: Maria Dębska, Sandra Korzeniak, Agata Buzek, Tomasz Ziętek, Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Jowita Budnik, Agnieszka Grochowska, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Jacek Braciak.
Wyróżnienia zostaną wręczone 9 czerwca podczas zamykającej festiwale gali. Wydarzenie poprowadzą Sonia Bohosiewicz i Waldemar Błaszczyk.
Podczas festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie filmy konkursowe. Codziennym projekcjom towarzyszyć będą warsztaty oraz spotkania z aktorami i twórcami filmowymi Do stolicy Dolnego Śląska, oprócz twórców nominowanych do nagród, przyjadą m.in. Daniel Olbrychski, Jan Nowicki i Feliks Falk. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ aszw/