Kultura i sztuka po 1989 roku

26.05.2019

W czerwcu w Poznaniu Enter Enea Festival 2019

Leszek Możdżer. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Leszek Możdżer. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Dagadana, Teatr Pieśń Kozła, Nigel Kennedy, Chirs Jarrett i Susan Weinert wystąpią w czerwcu nad jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu w ramach Enter Enea Festival 2019. Wydarzenie, pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera, odbędzie się w dniach 17-19 czerwca.

W ramach 9. edycji Enter Enea Festival, międzynarodowego festiwalu muzycznego pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera, publiczność będzie miała okazję posłuchania różnych gatunków i stylów muzycznych. W tym roku na jednej scenie będzie można usłyszeć muzykę z Turcji, Macedonii czy Ukrainy. Zagrają wirtuozi perkusji, instrumentów klawiszowych czy gitary, występujący na światowych jazzowych scenach.

W tym roku program muzyczny zainauguruje Dagadana wraz z gośćmi, a zaraz po niej nastąpi specjalne wykonanie spektaklu-koncertu "Raport Kassandry" teatru Pieśni Kozła i Leszka Możdżera, który tłumaczył, iż jest „to projekt, który powstał na lotnisku”.

„Zarówno Grzegorz Bral, jak i ja dużo podróżujemy i kilka razy zdarzyło się, że spotkaliśmy się przypadkowo na lotniskach w różnych częściach świata. Uznaliśmy, że coś trzeba z tym zrobić - najlepiej podczas festiwalu. Drugiego dnia zagra Taksim Trio. To muzyka silnie zakorzeniona w melodiach etnicznych, co mnie cieszy, bo chciałbym, żeby na festiwalu krzyżowały się różne gatunki” – podkreślił Możdżer.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu na poznańską publiczność czekać będzie również m.in. koncert szwajcarskiego artysty, wirtuoza instrumentów perkusyjnych Jojo Mayera & Nerve. Zagra też Chris Jarrett, jeden z najbardziej cenionych na s´wiecie jazzowych wirtuozów fortepianu i organów kos´cielnych oraz wulkan macedońskiej energii, Kocani Orkestar.

Jak wskazali organizatorzy wydarzenia, jednym z projektów specjalnych tegorocznej edycji be?dzie koncert jazzowej gitarzystki Susan Weinert i Leszka Moz˙dz˙era, do których na scenie dołączą Martin Weinert, basista i muzyczny partner artystki oraz perkusista Cezary Konrad.

W tym roku podczas Enter Enea Festival koncertem specjalnym będzie pierwsza muzyczna współpraca wybitnego angielskiego skrzypka Nigela Kennedy i Leszka Możdżera. W programie koncertu znajdą się zarówno kompozycje obu muzyków, jak i interpretacje utworów cenionych przez nich artystów, w tym Krzysztofa Komedy.

W tym roku organizatorzy przygotowali także dodatkowe atrakcje. Jak podreśliła kierowniczka Biura Komunikacji w Enei Magdalena Hilszer, „festiwal jest muzyczną ucztą, do której chcemy w tym roku dodać coś wyjątkowego: na podeście nad samą plażą stanie fortepian. Chcemy zaprosić mieszkańców Poznania do interakcji - młodzi muzycy będą grali na nim jazzowe aranżacje znanych przebojów, o które poproszą poznaniacy”.

Podobnie, jak w poprzednich latach, nad jeziorem Strzeszyńskim zacznie działać Visual Park, kuratorowany przez ABC Gallery prowadzoną przez Katarzynę Jankowiak- Gumną. W poniedziałek, 17 czerwca, odsłonięta zostanie w nim replika neonu "Strzeszynek - Wypoczynek", zaprojektowanego przez Zbigniewa Kaję.

W samej galerii otwarta zostanie wystawa "Kraina Pieczonych Gołąbków" - będzie można zobaczyć na niej prace Agnieszki Antkowiak, Sławomira Brzoski, Jarosława Flicińskiego, Izabelli Gustowskiej, Jędrzeja Hofmana, Bartosza Kokosińskiego, Piotra C. Kowalskiego, Łodzi Kaliskiej, Marcina Łukasiewicza, Ewy Partum, Anne Peschken/Marka Pisarskiego (Urban Art), Sławomira Tomana i Mirelli von Chrupek.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja Europejskie Forum Sztuki, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Poznań, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Aby ułatwić mieszkańcom dojazd na teren festiwalu, Miasto Poznań wzmocni komunikację publiczną. W dniach 17-19 czerwca autobusy, które kursują nad jezioro Strzeszyńskie, będą jeździć z większą częstotliwością. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL