17 filmów powalczy o statuetkę Złotego Niedźwiedzia podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie - między 7 a 17 lutego. Polskim akcentem Berlinale będzie m.in. światowa premiera filmu "Mr. Jones" Agnieszki Holland, który weźmie udział w Konkursie Głównym.
W tegorocznym Konkursie Głównym znalazły się 23 produkcje. Sześć z nich wyświetlonych zostanie poza konkurencją, a 17 ubiegać się będzie o najważniejsze nagrody - Złotego i Srebrne Niedźwiedzie. 20 spośród filmów z Konkursu Głównego będzie miało podczas festiwalu swoją światową premierę. Łącznie we wszystkich sekcjach Berlinale zaplanowano 196 światowych premier.
Festiwal otworzy w czwartek premiera "The Kindness of Strangers" Lone Scherfig. Duńska reżyser jest stałą bywalczynią Berlinale. W 2001 r. odebrała Srebrnego Niedźwiedzia za film "Italian For Begginners", a w 2009 r. podczas festiwalu pokazywano jej obraz "An Education" z Carey Mulligan, który później otrzymał trzy nominacje do Oscara. Jej najnowszy film to opowieść o losach grupy osób usiłujących przetrwać nowojorską zimę. W rolach głównych występują m.in. Zoe Kazan, Andrea Riseborough i Bill Nighy. Film jest duńsko-kanadyjsko-szwedzko-francusko-niemiecką koprodukcją. Zdjęcia zrealizowano m.in. w Toronto, Kopenhadze i Nowym Jorku.
Z "The Kindness of Strangers" o statuetkę Złotego Niedźwiedzia konkurować będzie film Agnieszki Holland "Mr. Jones", który także podczas festiwalu będzie miał swoją światową premierę. "Mr. Jones" to oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa (w tej roli James Norton) piszącego w latach 30. XX wieku, który odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Publikacje Jonesa nie tylko pokazały Zachodowi, co działo się na Ukrainie, ale także zainspirowały Georga Orwella do napisania "Folwarku zwierzęcego". W polsko-brytyjsko-ukraińskiej koprodukcji wystąpili m.in. Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Michalina Olszańska i Krzysztof Pieczyński.
"Mr. Jones" to kolejny tytuł Holland pokazywany na Berlinale po "Gorączce", która uczestniczyła w Konkursie Głównym w 1981 r. i "Pokocie", wyreżyserowanym wspólnie z Kasią Adamik i uhonorowanym w 2017 r. Nagrodą im. Alfreda Bauera za "otwieranie nowych perspektyw w sztuce". Autorem zdjęć do filmu "Mr. Jones" jest Tomasz Naumiuk, a współproducentką i autorką scenariusza – Amerykanka Andrea Serdaru-Barbul. Zdjęcia zrealizowano m.in. w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. Premiera kinowa planowana jest na 2019 r.
W Konkursie Głównym wystartują także m.in. filmy: "One Second" (reż. Zhang Yimou, Chiny), "The Golden Glove" (reż. Fatih Akin, Niemcy, Francja), "By the Grace of God" (reż. Francois Ozon, Francja, Belgia), "Out Stealing Horses" (reż. Hans Petter Moland, Norwegia, Szwecja, Dania), "Ghost Town Anthology" (reż. Denis Cote, Kanada), "The Ground beneath my feet" (reż. Marie Kreutzer, Austria), "So Long, My Son" (reż. Wang Xioashuai, Chiny), "Elisa & Marcela" (reż. Isabel Coixet, Hiszpania), "System Crasher" (reż. Nora Fingscheidt, Niemcy), "God Exists, Her Name is Petrunija" (reż. Teona Strugar Mitevska, Macedonia, Belgia, Słowenia, Chorwacja, Francja).
Poza konkurencją wyświetlone zostaną filmy: "Amazing Grace" (reż. Alan Elliott, Stany Zjednoczone), "Farewell to the Night" (reż. Andre Techine, Francja, Niemcy), "Marighella" (reż. Wagner Moura, Brazylia), "The Operative" (reż. Yuval Adler, Niemcy, Izrael, Francja, Stany Zjednoczone), "Varda by Agnes" (reż. Agnes Varda, Francja) oraz "Vice" (reż. Adam McKay, Stany Zjednoczone).
Międzynarodowemu jury Konkursu Głównego przewodniczyć będzie francuska aktorka Juliette Binoche. Obok niej zasiądą: amerykański krytyk filmowy Justin Chang, niemiecka aktorka Sandra Hueller, chilijski reżyser, scenarzysta i producent filmowy Sebastian Lelio, amerykański kurator Rajendra Roy oraz brytyjska aktorka i reżyser Trudie Styler.
W pozostałych sekcjach zaprezentowanych zostanie łącznie ok. 400 obrazów. Polskim akcentem będzie udział krótkometrażowej animacji Joli Bańkowskiej "Story" w sekcji konkursowej Generation 14plus obejmującej filmy adresowane do młodzieży. "Story" to próba refleksji nad współczesnym człowiekiem w dobie wszechobecnej technologii. Film opowiada o ludziach samotnych, zagubionych lub obojętnych na otaczający świat. Jego akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia.
W sekcji Berlinale Series publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć premierowo produkcje, które niebawem trafią na małe ekrany, wśród nich m.in. szwedzki serial kryminalny Netfliksa "Quicksand" na podstawie książki Malin Persson Giolito. Główną jego bohaterką jest nastolatka oskarżona o zbrodnię, która wstrząsnęła krajem. W tej sekcji zaprezentowany zostanie także m.in. serial Amazona "Hanna" na podstawie filmu Joe Wrighta z 2011 r., w którym obok Esme Creed-Miles i Joela Kinnamana występuje Joanna Kulig. "Hanna" pojawi się w serwisie Amazon Prime Video w marcu, a "Quicksand" będzie można zobaczyć na platformie Netfliksa w kwietniu.
W sekcji Berlinale Special, obejmującej wybór różnorodnych filmów, znalazły się m.in. obraz "Photograph" (reż. Ritesh Batra) opowiadający o indyjskim społeczeństwie i miłości, która musi pokonać różnice klasowe, a także debiut reżyserski aktora Chiwetela Ejiofora "The Boy Who Harnessed the Wind" poświęcony malawijskiemu chłopcu, który musi opuścić szkołę, ponieważ jego rodziców nie stać na opłacenie mu edukacji. Wśród obrazów prezentowanych w tej sekcji znalazła się również polsko-amerykańska koprodukcja "Who Will Write Our History?" w reż. Roberty Grossman, która przedstawia historię twórców podziemnego archiwum getta warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. W filmie unikatowe materiały archiwalne przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w których zobaczyć można m.in. Piotra Głowackiego, Karolinę Gruszkę i Jowitę Budnik.
69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie potrwa do 17 lutego.
Wśród Polaków, którzy w poprzednich latach odebrali na Berlinale nagrody - poza Holland i Adamik - znaleźli się m.in. twórcy "Zjednoczonych stanów miłości" Tomasza Wasilewskiego (Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz w 2016 r.). W 2018 r. Srebrnego Niedźwiedzia - Grand Prix Jury odebrała Małgorzata Szumowska za "Twarz". W 2015 r. Szumowskiej przyznano Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię za "Body/Ciało", a w 2013 r. za "W imię..." otrzymała Nagrodę Teddy, przyznawaną filmom o tematyce LGBT. (PAP)
autor: Daria Porycka
dap/ aszw/ pat/