W dawnej łódzkiej kawiarni, gdzie przed II wojną światową przesiadywali gangsterzy i złodzieje, powstanie świetlica artystyczna dla dzieci i młodzieży. Prace remontowe budynku przy ul. Pomorskiej osiągnęły półmetek – informuje magistrat.
Łódzka przewodniczka Patrycja Czudak zwraca uwagę, że "kamienica przy ul. Pomorskiej 11, podobnie jak wiele innych w Łodzi, kryje liczne tajemnice". Według niej, będzie to kolejne miejsce na mapie miasta, które stanie się atrakcyjne pod względem turystycznym.
Jak wyjaśnia, w budynku mieściła się znana przed II wojną światową piwiarnia Kokolewole, gdzie można było spotkać gangsterów i złodziei. Jak mówi, śladem dawnego znaczenia tego miejsca jest współczesny mural Ślepego Maksa na ścianie kamienicy. "To postać, której legenda jest nadal żywa, pomimo upływu wielu lat w pamięci łodzian, a jego historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie w rodzinnych opowieściach" - podkreśla.
Przypomina, że Ślepy Maks czyli Menachem Bornsztajn (1890-1960) to człowiek, którego życie łączy się z miejskim folklorem przedwojennego półświatka. O tym łódzkim gangsterze krążyły niesamowite plotki, a prasa, nie tylko łódzka, rozpisywała się o jego wyczynach. Przez wielu nazywany był Janosikiem czy dyktatorem z Bałut (dzielnica Łodzi - PAP), łódzkim Al Capone albo żydowskim Robin Hoodem. Biedni mieszkańcy dzielnicy śpiewali o nim piosenki.
Jak mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, w rewitalizowanej kamienicy, oprócz świetlicy dla dzieci i młodzieży, powstanie 12 komfortowych mieszkań komunalnych. Na podwórzu położona zostanie nowa nawierzchnia z kamiennej kostki. Powstanie też mały ogrodzony plac zabaw. Będzie trawnik oraz krzewy obok których staną ławki. Do dyspozycji mieszkańców będzie także trzepak, altana na odpady oraz małe kosze na śmieci.
"Prace związane z rewitalizacją zabytkowej kamienicy, składającej się z dwóch budynków - kamienicy czynszowej wzniesionej w 1894 oraz mniejszego domu mieszkalnego wzniesionego ok. 1870 roku - trwają od kwietnia 2020" - dodaje Krzysztof Hejmanowski, przedstawiciel wykonawcy.
Zwraca uwagę, że do tej pory m.in.: przebudowano mniejszy budynek. Wybudowano w nim nową klatkę schodową, wyposażono w instalację elektryczną, kanalizację oraz centralne ogrzewanie. W pomieszczeniach łazienek i kuchni została ułożona glazura i terakota.
Z kolei w głównym budynku przeprowadzono m.in.: remonty piwnic, stropów międzykondygnacyjnych. Kamienica wyposażona została w całkowicie nowe instalacje elektryczne, teletechniczne, nowoczesną instalację centralnego ogrzewania na trzech piętrach kamienicy, stolarkę okienną.
Obecnie kontynuowane są prace związane z remontem elewacji od strony ul. Wschodniej, na parterze i w piwnicach przeprowadzane są prace konstrukcyjne i instalacyjne, na pozostałych trzech piętrach trwają prace wykończeniowe.
Koszt inwestycji to ponad 6,8 mln zł. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ mmu/