Kultura i sztuka po 1989 roku

02.02.2018

W Katowicach nabór do programu rezydencyjnego dla twórców street artu

Instytucja Katowice Street Art AiR ogłosiła nabór do programu rezydencyjnego. Poszukiwani są artyści, którzy chcą przyjechać do Katowic na dwa miesiące i w tym czasie w wybranym miejscu stworzyć swoje dzieło.

Katowice Street Art AiR to kontynuacja przedsięwzięcia, które wcześniej przez kilka lat nosiło nazwę Street Art Festiwalu, zmieniając pejzaż Katowic – dzięki niemu w mieście pojawiły się prace przedstawicieli światowego street artu: wielkoformatowe murale, instalacje artystyczne, czasowe instalacje multimedialne, projekty z pogranicza dizajnu i typografii oraz wystawy, którym towarzyszyły warsztaty oraz projekty społeczne. Katowice odwiedzili m.in. Daniel Sparkes, Zbiok, Cleon Peterson, Filippo Minelli, Mobstr i Axel Void.

Od ubiegłego roku formuła festiwalu została zastąpiona programem rezydencyjnym. Jak wyjaśniają organizatorzy, zmiana konwencji z krótkiej, festiwalowej, na rezydencyjną umożliwiła zaproszonym twórcom lepsze poznanie i "oswojenie" przestrzeni, w której zdecydowali się pracować. W tym postanowili formuła poszła jeszcze dalej - nabór jest otwarty.

„Zapraszamy artystów, którzy chcą przyjechać do Katowic na kilka tygodni i zrealizować prace w przestrzeni miejskiej, efemeryczne lub stałe” - powiedziała kuratorka programu Matylda Sałajewska. Wyboru spośród nadesłanych zgłoszeń dokona komisja, w której skład wchodzą: architekt Tomasz Konior, artysta Szymon Motyl, kurator i artysta Artur Wabik, animatorka kultury Marta Wójcicka oraz Matylda Sałajewska.

Ideą programu jest stworzenie projektów odpowiadających potrzebom społeczności lokalnej. Artyści w trakcie pobytu w Katowicach poznają przestrzeń miasta oraz jego mieszkańców. Spędzając kilka tygodni będą mieli szansę wybrać miejsce, w którym zrealizują swój projekt. Dzięki wizjom lokalnym, analizom i konsultacjom stworzą instalacje artystyczne.

„Zależy nam na stworzeniu projektów o charakterze site-specific, które powstaną w wyniku dialogu z mieszkańcami i zaangażują ich do aktywnego udziału” - wyjaśniła Sałajewska.

Zgłoszenia wraz z CV i portfolio można przesyłać do 20 lutego. Szczegóły znajdują się na stronie: katowicestreetartair.pl. Program oraz Katowice Street Art AiR w nowej odsłonie zostaną zaprezentowane 1 marca. Organizatorem programu jest Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

edytor: Paweł Tomczyk

kon/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL