Zajęcia taneczne dla seniorów i licealistów, warsztaty dla profesjonalnych tancerzy i spektakle taneczne – w ten sposób w Katowicach od września realizowany jest ogólnopolski pilotaż programu "Przestrzenie Sztuki".
Celem pilotażu, zainaugurowanego latem przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego jest powołanie interdyscyplinarnych centrów kultury, które będą prowadzone we współpracy m.in. z samorządami i organizacjami pozarządowymi. W "Przestrzeniach Sztuki" mają się odbywać prezentacje spektakli, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia i coaching dla artystów, rezydencje twórcze. Miejsca te będą zajmować się także wspieraniem badań w zakresie sztuki, udostępnianiem sal warsztatowych i wsparciem promocyjnym artystów.
"Ten program to spełnienie naszych marzeń. Środowisko tańca w Polsce od lat postulowało, aby wszyscy artyści, twórcy, pedagodzy niezależni mieli miejsca, gdzie mogą przyjść i pracować, korzystając z istniejącej infrastruktury. Potrzebę taką dostrzegało również Ministerstwo Kultury i we współpracy z różnymi instytucjami rozpoczął się pilotaż, który potrwa do końca grudnia" – powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach zastępczyni dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca Aleksandra Dziurosz.
Katowice są jednym z czterech miast w Polsce – obok Kielc, Lublina i Łodzi – w których pilotażowy program stworzenia przestrzeni sztuki dla tańca pod auspicjami resortu kultury realizują Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Drugim obszarem działania programu jest teatr.
W Katowicach operatorami programu są Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice Miasto Ogrodów oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od początku września w siedzibie Miasto Ogrodów odbywają się warsztaty tańca i warsztaty ruchowe dla różnych grup odbiorców. Obok zajęć dla amatorów odbywają się też lekcje mistrzowskie polskiej techniki tańca współczesnego dla profesjonalnych tancerzy, prowadzone przez twórcę Śląskiego Teatru Tańca Jacka Łumińskiego.
"Pracujemy nad nowym spektaklem, który zaprezentujemy 7 października, przygotowujemy następne" – zapowiedział podczas konferencji Jacek Łumiński. "Dla młodego pokolenia to szansa na tworzenie indywidualnych przedsięwzięć artystycznych. Otworzyliśmy się też na zespoły alternatywne, szukające przestrzeni do działania i tworzenia" – dodał.
Aleksandra Dziurosz oceniła, że Przestrzenie Sztuki to program strategiczny dla rozwoju tańca w Polsce. "Wierzymy, że przyczyni się do tego, iż adepci tej dziedziny nie będą musieli wyjeżdżać za granicę, że taniec, który niesie tak wiele wartości społecznych, zyska w społeczeństwie większy prestiż" – podkreśliła.
Po zakończeniu i ewaluacji planowanego do końca roku pilotażu rozważane jest powstanie takich centrów również w innych regionach. Na działania w ramach Przestrzeni Sztuki składają się: prezentacje spektakli, rezydencje twórcze, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia dla artystów, wspieranie badań w zakresie sztuki, udostępnianie sal warsztatowych i wsparcie promocyjne artystów. (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ dki/