Fotografie dokumentujące spotkania podczas warsztatów artystycznych osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach i ich dzieci można od piątku oglądać na wystawie na Wzgórzu Zamkowym. Piątą edycję programu „Teatr, mama, tata i ja” zrealizował Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”.
Partnerami przedsięwzięcia byli m.in. kielecki areszt i Świętokrzyskie Centrum Profilaktyki i Edukacji. Aresztanci, ich dzieci i obecni opiekunowie najmłodszych, spotykali się od wiosny raz w miesiącu. W tegorocznym cyklu uczestniczyło 9 osadzonych i 15 dzieci – najmłodsze miało 3 lata.
Celem projektu, na który złożyły się w tym roku m.in. wspólne zabawy podczas gier animacyjnych, oglądanie spektakli, warsztaty plastyczne, florystyczne, zajęcia karate, wspólna kolacja w restauracji, kurs savoir-vivre przy stole, wizyty w muzeach, jest pomoc w utrzymaniu więzi dziecka z rodzicem.
"Zajęcia mają być przestrzenią do tego, co najważniejsze – do spotkania rodzin z dziećmi, do naprawy więzi pomiędzy nimi i tworzenia bliskich relacji, żeby późnej, po odbyciu kary, osadzeni mogli w bezpieczny sposób wrócić do swoich rodzin" – podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami wicedyrektor kieleckiego teatru "Kubuś" i koordynatorka programu Joanna Kowalska.
W programie mogły brać udział osoby przebywające w zakładzie karnym typu półotwartego i otwartego – osadzeni, którzy mają nieodległy termin końca kary, osoby, które nie są pozbawione praw rodzicielskich.
"Program cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osadzonych. Chcemy go kontynuować. Bardzo pozytywnie go oceniamy, ponieważ wpływa on na poprawienie i utrzymywanie więzi rodzinnych pomiędzy osobami pozbawionymi wolności a ich dziećmi, małżonkami" – ocenił rzecznik prasowy dyrektora kieleckiego aresztu mjr Michał Głowacki.
Jedna z uczestniczek przedsięwzięcia pani Małgorzata powiedziała dziennikarzom, że projekt bardzo wiele dla niej znaczy, a dzięki jego realizacji zbliżyła się do sześcioletniego syna i swojej mamy.
"Pozostały piękne wspomnienia, zdjęcia, przeżycia, do których ciągle wracam. Liczę, że dostanę się do kolejnej edycji programu" – dodała.
Warsztaty dokumentowali twórcy m.in. ze Związku Polskich Artystów Fotografików – Okręg Świętokrzyski. Aby chronić wizerunek uczestników projektu, nie fotografowali ich twarzy.
Ekspozycję, która jest efektem ich pracy, można bezpłatnie oglądać do końca roku w sali konferencyjnej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach – jednej z placówek tworzących Wzgórze Zamkowe.
Honorowy patronat nad projektem objął prezydent Kielc, Bogdan Wenta.
Od 2017 r. realizację programu "Teatr, mama, tata i ja" badał interdyscyplinarny zespół naukowców. W jego skład wchodzą przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
"Teatr, mama, tata i ja" od pierwszej edycji w 2015 r. otrzymywał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ciągu pięciu edycji przedsięwzięcia uczestniczyły w nim 44 rodziny i 85 dzieci. (PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
ban/ joz/