Kultura i sztuka po 1989 roku

15.03.2019

W kwietniu 11. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Trzy koncerty, pokaz filmowy i wystawy złożą się na tegoroczny Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Warszawie. Impreza potrwa od 11 do 13 kwietnia.

W programie festiwalu poświęconego wybitnemu jazzmanowi Krzysztofowi Komedzie znalazły się trzy koncerty, pokaz filmowy i wystawy. Wśród zaproszonych artystów są włoski pianista jazzowy Danilo Rea, pianista Sławek Jaskułke oraz basista i kompozytor Wojciech Mazolewski. 11 Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy odbędzie się w Studio Koncertowym PR im. Lutosławskiego oraz Novym Kinie Wisła w Warszawie.

Pierwszego dnia festiwalu wystąpi Danilo Rea Trio. Jego lider ma na koncie współpracę m.in. z takimi jazzmanami jak Chet Baker, Phil Woods i Joe Lovano. Jak piszą organizatorzy "jego gra jest pełna zaskakujących momentów lirycznej improwizacji, które powodują, że porównywany jest do Keitha Jarretta, jednak w przeciwieństwie do amerykańskiej gwiazdy, Rea czerpie inspirację z włoskiej tradycji muzycznej - jazzu i muzyki klasycznej".

Ze swoim projektem "Komeda Recomposed" na festiwalu pojawi się Sławek Jaskułke. Polski pianista nawiązuje w nim do najsłynniejszej płyty Krzysztofa Komedy "Astigmatic" z 1966 roku.

Z programem "Komeda" wystąpi Wojtek Mazolewski Quintet. Lider zespołu ma na koncie współpracę z Tomaszem Stańko, Johnem Zornem, Marcinem Maseckim i Wojtkiem Waglewskim. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Album "Polka" kwintetu Wojtka Mazolewskiego uzyskał w Polsce status Platynowej Płyty, a amerykański "DownBeat Magazine" uznał go za jedną z pięciu najlepszych płyt jazzowych wydanych w 2018 roku.

W ramach festiwalu, w Nove Kino Wisła zostanie pokazany film "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna z muzyką Krzysztofa Komedy. Pokaz poprzedzi spotkanie z krytykiem filmowym Januszem Wróblewskim.

W trakcie festiwalu w Studio Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego będzie można zobaczyć dwie wystawy. "Komeda - kalendarium życia" z eksponatami z kolekcji Muzeum Jazzu w Warszawie oraz "Polski plakat jazzowy" z pracami Henryka Tomaszewskiego, Waldemara Świerzego, Lecha Majewskiego, Andrzeja Pągowskiego i Waldemara Świerzego. (PAP)

Autor: Wojciech Przylipiak

wbp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL