Kultura i sztuka po 1989 roku

28.02.2018

W kwietniu 54. edycja Jazzu nad Odrą

Amerykański klarnecista Eddie Daniels, japoński pianista Kei Akagi i amerykański trębacz Tom Harrell to niektóre z gwiazd 54. edycji festiwalu Jazz nad Odrą, który odbędzie się w dniach 26-30 kwietnia we Wrocławiu.

Jak powiedział w środę podczas konferencji prasowej Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław (instytucja organizująca Jazz nad Odrą), każdego dnia festiwalu będą odbywały się trzy koncerty. "Do Wrocławia łącznie przyjedzie 120 muzyków, a publiczność wysłucha 88 godzin muzyki".

Festiwal rozpocznie się 26 kwietnia koncertem, na którym wystąpią amerykański klarnecista Eddie Daniels, pianista Leszek Możdżer oraz kontrabasista Dariusz Oleszkiewicz.

Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreślił, że Daniels to artysta, który wraz z upływem czas jest w coraz lepszej formie. "To ikona jazzowego klarnetu" - powiedział.

Wśród koncertów, które znalazły się w programie tegorocznej edycji Możdżer wymienił m.in. projekt Adam Jarzmik Quintet - zwycięzców zeszłorocznego konkursu na Indywidualność Jazzową. "Adam Jarzmik chciał zagrać z gitarzystą Mike'em Moreno i on przyjedzie do Wrocławia" - powiedział.

Przyjedzie również japoński pianista Kei Akagi oraz skandynawska grupa Trondheim Jazz Orchestra.

"Będziemy też gościć Toma Harrella, jednego z najwybitniejszych trębaczy jazzowych" - powiedział Możdżer. Zaprezentuje on najnowszy repertuar z albumu "Moving Picture".

Na scenie pojawi się także Charnett Moffett – wszechstronny amerykański basista, działający na styku różnych jazzowych stylistyk, od mainstreamu, przez funk, fusion, po free jazz.

Podczas wrocławskiego festiwalu przypada Światowy Dzień Jazzu (30 kwietna). Organizatorzy zaplanowali, że tego dnia będzie w programie festiwalu królował polski jazz. Od wczesnego popołudnia do późnej nocy na czterech scenach Impartu i scenie plenerowej wystąpią m.in. Krystyna Stańko, Sabina Meck, Krzysztof Ścierański, Maciej Sikała, trio Bronisława Suchanka oraz bracia Wójcińscy z perkusistą Krzysztofem Szmańdą.

Jazz nad Odrą odbywa się nieprzerwanie od 1964 r. i jest jednym z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. (PAP)

pdo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL