100 artystów – światła, ognia, iluzji, żonglerki, iluminacji – wystąpi w noc sylwestrową na Placu Litewskim w Lublinie w widowisku „Lublin ognia!”. Specjalny program zabawy pod hasłem „Bawisko sylwestrowe” zaplanowano dla rodzin z dziećmi.
„W tym roku podejmujemy dalsze poszukiwania nowej formuły Sylwestra, która będzie inna od większości Sylwestrów organizowanych w Polsce. Główną gwiazdą nie będzie żaden zespół, ani żaden artysta, tylko ogień, a mniejszymi gwiazdami będzie dźwięk i światło” – powiedział na konferencji prasowej w środę Aleksander Szpecht dyrektor Centrum Kultury w Lublinie, które jest organizatorem miejskiej zabawy sylwestrowej.
Na Placu Litewskim w centrum miasta, gdzie lublinianie gromadzą się zwykle, by powitać Nowy Rok, pokazane będzie widowisko zatytułowane „Lublin Ognia!”. Na placu ustawione będą trzy sceny, na których jednocześnie prezentowane będzie show z wykorzystaniem ognia, laserów, pirotechniki scenicznej, efektów multimedialnych. Pokazy będą łączyły w sobie sztukę współczesnego cyrku, iluzji, żonglerki i tańca. Podczas widowiska zaprezentuje się w sumie blisko 100 artystów światła i tancerzy ognia z całej Polski.
Specjalny program „Bawisko sylwestrowe” został przygotowany dla rodzin z dziećmi w wieku 2-12 lat. W godzinach od 17 do 22 w Centrum Kultury zorganizowane będą różne zabawy prowadzone przez animatorów, a także m.in. maraton filmów animowanych dla dzieci, zabawa w karaoke, plastyczna ściana marzeń 2016, na której dzieci będą mogły malować swoje marzenia. Specjalne przestrzenie dla zabawy wydzielone będą dla najmłodszych dzieci w wieku 2-5 lat.
„Zabawa ta będzie angażowała lubelskie środowiska artystyczne i kulturalne i będzie nawiązywała do jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w naszym mieście, czyli Carnavalu Sztukmistrzów” – powiedział Komorski.
„Bawisko sylwestrowe” ma być także balem przebierańców; organizatorzy zachęcają rodziców i dzieci, aby przebrali się za różne zwierzęta - realne, mityczne, bajkowe, fantastyczne - a stroje przygotowali samodzielnie. Dla chętnych, tuż przed Sylwestrem, 30 i 31 grudnia zorganizowane będą warsztaty kostiumowe, które poprowadzi projektantka kostiumów teatralnych El Bruzda.
Będzie to druga w Lublinie zabawa sylwestrowa, która według zamysłu organizatorów odchodzi od standardowej formuły plenerowej zabawy sylwestrowej w postaci koncertu znanego zespołu czy zespołów. W ocenie Szpechta takie Sylwestry już „są lekko zużyte” i bardzo kosztowne.
W ubiegłym roku pod hasłem „Lublin tańczy!” w czterech miejscach miasta zorganizowano cztery sceny, z których różne zespoły grały muzykę do tańca – m.in. salsę i rumbę, hip-hop i reggae, czy swing, jazz i bebop. Zabawę poprzedziły bezpłatne warsztaty taneczne dla wszystkich chętnych, prowadzone od początku grudnia przez przedstawicieli szkół tańca zaangażowanych w przygotowanie imprezy.
„Ta formuła się sprawdziła, przyciągnęła mnóstwo mieszkańców” - powiedział zastępca prezydenta Lublina Krzysztof Komorski.
Komorski podkreślił, że tegoroczna zabawa sylwestrowa jest tak przygotowywana, aby - jak poprzednio - angażowała mieszkańców, uwzględniając też tych najmłodszych, ale także dawała wyjątkowe widowisko, unikalne w skali kraju.
„Zabawa ta będzie angażowała lubelskie środowiska artystyczne i kulturalne i będzie nawiązywała do jednej z najważniejszych imprez kulturalnych w naszym mieście, czyli Carnavalu Sztukmistrzów” – powiedział Komorski.
Carnaval Sztukmistrzów, organizowany w Lublinie od 2009 r., jest imprezą popularyzującą sztukę Nowego Cyrku, w którym artyści wykorzystują dyscypliny cyrkowe i kuglarskie jako język opowiadania różnych historii. Podczas festiwalu, który odbywa się latem, artyści cyrkowi - m.in. kuglarze, iluzjoniści, linoskoczkowie, żonglerzy, akrobaci, klowni, buskerzy (artyści ulicy), artyści ognia i światła prezentują swoje umiejętności podczas spektakli w namiotach, na scenach teatralnych oraz na ulicach i placach miasta. (PAP)
ren/ dym/