Kultura i sztuka po 1989 roku

08.05.2019

W MKiDN otwarto wystawę „Zespół Śląsk – dynamika tradycji”

Unikalne, ręcznie wykonane kostiumy charakterystyczne dla Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" znalazły się na wystawie "Zespół Śląsk - dynamika tradycji" otwartej w środę w siedzibie MKiDN. To wystawa szczególna - ocenił minister kultury Piotr Gliński.

W otwarciu wystawy uczestniczyli, oprócz wicepremiera Glińskiego, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Zbigniew Cierniak i dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w MKiDN Agnieszka Komar-Morawska.

"To już jest taka tradycja w ministerstwie, że co pewien czas otwieramy wystawy tematyczne poświęcone kulturze, ostatnio kulturze ludowej. Za mojej pamięci to była głównie kultura ludowa. (...)Dzisiaj mamy wystawę szczególną, dotyczącą Zespołu +Śląsk+" - powiedział na otwarciu wystawy wicepremier Gliński.

Minister zwrócił uwagę, że w tym roku przypada 66-lecie istnienia zespołu oraz 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny - założyciela i wieloletniego dyrektora "Śląska". "Te wystawy mają taki charakter, że one prezentują, oczywiście, jakiś wycinek polskiej kultury bardzo różny i one są tutaj, w skromnych bardzo korytarzach ministerstwa kultury, ale to jest miejsce, gdzie przychodzi wiele osób związanych z kulturą, czyli można powiedzieć, że tutaj rzecznicy kultury, liderzy kultury, osoby wpływowe, osoby wyznaczające trendy mają okazję zobaczyć coś ciekawego, coś specyficznego, więc to także jest promocja pewnych wycinków polskiej kultury" - wskazał szef MKiDN.

"Zaraz po przyjściu do ministerstwa podjęliśmy decyzję, żeby te dwie nasze perły +Śląsk+ i +Mazowsze+ wziąć na współprowadzenie, czyli po prostu wesprzeć państwa działalność, wesprzeć poprzez podniesienie dotacji, ale także poprzez udział w różnego typu dotacjach celowych i inwestycyjnych. (...) Państwo się odwdzięczacie tym, że częściej występujecie, że jeździcie za granicę i różnego typu inwestycje pomagają wam w pracy" - mówił wicepremier Gliński.

Ocenił, że to wszystko składa się na to, że polska kultura ludowa w połączeniu z bardziej popularną "jest bardzo mile na całym świecie przyjmowana i jesteśmy z tego dumni".

Dyrektor "Śląska" podziękował za to, że zespół w 100-lecie urodzin ich założyciela "może przedstawić swoją działalność zarówno od strony historycznej, jak i też pokazać dynamikę rozwoju zespołu, od momentu kiedy zespół został współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego". Jak mówił, Zespół "Śląsk" to "prawdziwy ambasador polskiej kultury, staramy się docierać wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, aby nasz kraj, naszą ojczyznę w sposób najlepszy z możliwych promować w każdym niemalże miejscu świata".

"Wystawa jest pigułką tej działalności, którą zespół na co dzień strategicznie podejmuje w różnych sferach. Myślę, że ta pigułeczka, ten pewien obraz funkcjonowania Zespołu Pieśni i Tańca +Śląsk+, będzie też zachętą do tego, aby przyjechać do Koszęcina, do pięknej siedziby zespołu" - mówił dyrektor Cierniak.

Na wystawę składa się 60 plansz z fotografiami, nagrody, pamiątki, ciekawostki, wydawnictwa fonograficzne zespołu z ostatnich lat oraz kostiumy sceniczne charakterystyczne dla specyfiki artystycznej "Śląska".

Jak podano w informacji prasowej, założeniem wystawy jest "pokazanie w sposób atrakcyjny i dynamiczny współczesnego oblicza Zespołu +Śląsk+ jako nowoczesnej instytucji realizującej wiele zadań artystycznych, edukacyjnych i promocyjnych w zakresie upowszechniania niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz polskich tradycji narodowych". Dodano, że "motywem spajającym wystawę jest postrzeganie współczesnych zjawisk w kulturze przez pryzmat założyciela +Śląska+ – Stanisława Hadyny, który stworzył niepowtarzalny styl i wizerunek nowoczesnej instytucji artystycznej o wielonurtowym kręgu działania".

Otwarcie wystawy uświetnił występ Zespołu "Śląsk". Wystawę będzie można oglądać w siedzibie MKiDN do końca września 2019 r. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL