Epoka nowożytna

16.05.2018

W muzeum Hermitage Amsterdam wystawiono nowo odkryty obraz Rembrandta

"Portret młodego dżentelmena" został zaprezentowany w środę w muzeum Hermitage Amsterdam. Fot. PAP/EPA "Portret młodego dżentelmena" został zaprezentowany w środę w muzeum Hermitage Amsterdam. Fot. PAP/EPA

Jak podał w środę Reuters "Portret dobrze ubranego młodzieńca o rudych włosach" został zaprezentowany w środę w muzeum Hermitage Amsterdam. Jest to pierwszy odkryty obraz Rembrandta od 1974 r. "Portret młodego dżentelmena" będzie można oglądać w amsterdamskim muzeum przez miesiąc.

"Holenderski handlarz dzieł sztuki Jan Six dokonał odkrycia życia w jednym z domów aukcyjnych w 2016 r." - napisał Reuters, podkreślając, że "dostrzegł rękę Rembrandta w nieznanym obrazie, który pozostawał niezauważony przez cztery wieki".

Z pomocą anonimowego inwestora Six kupił namalowany ok. 1634 r. "Portret młodego dżentelmena" po okazyjnej cenie 185 tys. dol. podczas aukcji Christie's w Londynie.

"Odnalezienie obrazu Rembrandta jest niesamowitym uczuciem" - powiedział Six agencji Reutera.

Holender ma szczególny stosunek do Rembrandta, bowiem - jak podaje Reuters - "dorastał w domu wypełnionym klasycznymi holenderskimi dziełami sztuki, m.in. portretem, na którym Rembrandt namalował jednego z jego przodków, byłego burmistrza Amsterdamu, który nazywał się także Jan Six".

Jak informuje Reuters, "dzięki znajomości dzieł artysty i sztuki tego okresu, Six zauważył szczególny rodzaj kołnierza (...), który był w modzie tylko przez krótki czas ok. 1633 r.". Był on namalowany na płótnie w stylu, który praktykował ówcześnie tylko Rembrandt.

Następnie znawca prac holenderskich i flamandzkich starych mistrzów spędził 18 miesięcy na badaniach, które miały potwierdzić autorstwo Rembrandta. Weryfikacji autorstwa dokonał przy użyciu technik rentgenowskich i analizy próbek farb.

Autorstwo zakupionego przez 39-letniego Sixa płótna potwierdziło również ponad tuzin ekspertów w dziedzinie prac Rembrandta, w tym np. były kierownik "The Rembrandt Research Project", który spędził ponad rok weryfikując autorstwo "Portretu młodego dżentelmena".

Dotąd o istnieniu tego obrazu nie wiedziano, ponieważ nie było o nim żadnej wzmianki w literaturze przedmiotowej i w źródłach z epoki Rembrandta.

Jan Six utrzymuje, że "dokładnie wiedział, co zobaczył podczas aukcji Christie's". "Ujrzałem tak wiele szczegółów wskazujących w kierunku Rembrandta, że byłem całkowicie przekonany" - powiedział.

Uważa się, że nowo odkryty obraz Rembrandta, który ma mniej niż jeden metr wysokości, został najprawdopodobniej namalowany, gdy artysta miał 28 lat. Eksperci twierdzą, że "prawie na pewno wycięto go z większego obrazu, który prawdopodobnie przedstawiał żonę młodego człowieka".

Six zapowiedział, że obecnie "będzie próbował znaleźć nabywcę na swoje odkrycie", ale odmówił spekulacji na temat wartości obrazu. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

edytor: Paweł Tomczyk

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL