Kultura i sztuka po 1989 roku

23.12.2017

W New Jersey zmarła aktorka Agnieszka Kluk-Kochańska

Uroczystości pogrzebowe Agnieszki Kluk-Kochańskiej - znanej w środowisku polonijnym aktorki, projektantki oraz dziennikarki i prezenterki telewizyjnej - odbyły się w sobotę w stanie New Jersey w USA. Miała 52 lata.

Była absolwentką PWSFTviT w Łodzi. W Polsce wystąpiła w filmie Jacka Koprowicza „Alchemik” (1989) u boku Olgierda Łukaszewicza, Michała Bajora i Joanny Szczepkowskiej. Wkrótce po ukończeniu studiów wyjechała do USA. Występowała m.in. w produkcjach Polskiego Instytutu Teatralnego i Polskiej Grupy Teatralnej w Nowym Jorku z udziałem polskich aktorów mieszkających w USA.

„Niezapomnianą, wspaniałą rolą Agnieszki była postać archanioła w +Jasełkach+ autorstwa i w reżyserii Kazimierza Brauna. W sumie wystąpiła w latach 90. w czterech naszych produkcjach. Była też fantastycznym kreatorem wnętrz. Bardzo się spalała. Wszystko robiła na 1000 procent. Miała zamiar wrócić do teatru i snułyśmy wspólne plany na przyszłość. Szkoda, że nie zdążyłyśmy” – mówi szefowa PIT Iza Laskowska.

Kluk-Kochańska była korespondentką TV Polonia, wyprodukowała też kilka telewizyjnych filmów dokumentalnych.

Dziennikarstwem telewizyjnym zajmowała się także w środowisku polonijnym. Była związana z Kalejdoskopem Polonijnym w Filadelfii, programem Kongresu Polonii Amerykańskiej w New Jersey - KPA TV oraz z US Polonia.

Kluk-Kochańska zmarła nagle 19 grudnia w szpitalu w Denville w New Jersey. Została pochowana w Amerykańskiej Częstochowie - obiekcie kultu maryjnego amerykańskiej Polonii w Doylestown w stanie Pensylwania.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ akl/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL