W przeddzień Imienin Jana Kochanowskiego, które odbywają się 24 czerwca w Ogrodzie Krasińskich, w nowych czytelniach Biblioteki Narodowej (BN) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Hrabia Fredro” – poinformowano w piątek na stronie BN.
Jak wyjaśniono, na otwarcie wystawy przybyli potomkowie Aleksandra Fredry, a wśród nich Barbara Naganowska i Maciej Szeptycki.
"Do najszlachetniejszej tradycji polskiego piśmiennictwa, polskiej przeszłości należy Aleksander Fredro. Nie tylko jako pisarz, ale także jako człowiek, o którym pamiętamy powszechnie i należy do tej niewielkiej grupy nazwisk, które pewnie każdy Polak zna, a może nawet fragment twórczości jest w stanie zacytować" - powiedział podczas czwartkowego wernisażu dyrektor BN dr Tomasz Makowski.
W imieniu rodziny Aleksandra Fredry gości uroczystości powitała Barbara Naganowska. "Z wielką radością uczestniczę w otwarciu tej wystawy, ukazującej spuściznę Aleksandra Fredry znajdującą się w Bibliotece Narodowej. Serdecznie dziękuję organizatorom za zorganizowanie wystawy. Rękopisy i dokumenty znalazły w Bibliotece fachową opiekę" - mówiła. "Szacowna instytucja stworzyła też możliwość publicznego udostępnienia zbiorów. Wszak Aleksander pisał dla czytelników i publiczności. Wystawę uzupełniają pamiątki będące w posiadaniu rodziny" – podkreśliła Barbara Naganowska.
"Wystawa +Hrabia Fredro+ to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć nie tylko przechowywane w BN rękopisy, grafiki, fotografie i dokumenty związane z Aleksandrem Fredrą, ale też osobiste pamiątki przechowywane przez rodzinę pisarza: medale, pieczęcie, a nawet jego własny fotel" - czytamy na stronie BN.
Jak podkreślono, "dzięki wystawie będzie można zapoznać się z mniej znanymi obliczami autora +Zemsty+, który był nie tylko bacznym i krytycznym obserwatorem społecznych i obyczajowych przemian trzech epok literackich, ale także doświadczonym napoleońskim żołnierzem, a wreszcie – wzorowym ojcem rodziny i gospodarzem".
Wystawę, która będzie czynna do 1 września, zorganizowały w ramach obchodów 230. rocznicy urodzin polskiego komediopisarza Biblioteka Narodowa, Dom Komedii Aleksandra Fredry oraz Fundacja Rodu Szeptyckich.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/