Kultura i sztuka po 1989 roku

11.04.2016 aktualizacja 19.07.2016

W Poznaniu 3. Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej

Dwanaście grup teatralnych tworzonych przez osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych w całej Polsce wystawi swoje sztuki w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu 3. Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej.

Spektakle można będzie zobaczyć od poniedziałku na deskach poznańskiego Teatru Polskiego, Teatru Ósmego Dnia i w Centrum Kultury Zamek. Więźniowie i osadzeni są również twórcami scenariuszy, które oparte są m.in. na ich osobistych przeżyciach. Zdaniem osób zaangażowanych w konkurs, taka forma aktywności pomaga w resocjalizacji.

Podczas trwającego do piątku wydarzenia spektakl wystawią m.in. osadzeni z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Jak podkreślił w rozmowie z PAP mjr Krzysztof Milewski, sztuka pt. „Transport z Jeruzalem. Ewangelia według więzienia” opowiada o przemianach wewnętrznych, jakie zachodzą w sumieniach osadzonych.

„Akcja sztuki rozgrywa się w celi więziennej, w której przebywa kilku osadzonych. W pewnym momencie, jak to mówią w żargonie więziennym, wrzucony zostaje do celi +świeżak+, który podaje się za Jezusa. Osadzeni zaczynają go wyśmiewać, że to pewnie jakiś +świr+, ale po znakach, które czyni; przywraca jednemu wzrok, drugi zaczyna chodzić – zaczynają z nim rozmawiać i mu wierzyć” – powiedział.

„Osadzeni zaczynają też rozmawiać o swoim sumieniu, mówić o tym, co zrobili źle, dlaczego pokutują właśnie w więzieniu i co powinni zrobić po wyjściu na wolność. Sztuka pokazuje, że każdy z nas ma coś na sumieniu i każdy powinien w swoim życiu coś zmienić” – dodał.

Spektakl „Leżałem kiedyś na plecach” wystawią natomiast osadzeni w ZK w Przytułach Starych. To autorska adaptacja sztuki, której akcja rozgrywa się w bunkrze po wybuchu bomby atomowej.

„Jest to trudna sztuka z trudnym przesłaniem i z wykorzystaniem m.in. muzyki psychodelicznej. Co ważne, będzie tam można zobaczyć naprawdę dobrą grę aktorską” – powiedział PAP por. Paweł Suski z ZK w Przytułach Starych.

„Aktorzy, czyli osadzeni skupieni w grupie +Upadłe Anioły Powstają+, to recydywiści penitencjarni. Niektórzy z nich mają już bardzo wysokie wyroki za sobą i przed sobą. Główny nasz aktor i twórca fascynuje się teatrem od lat, sam pisze scenariusze. W ub. roku, również w konkursie, wystawialiśmy właśnie jego spektakl” – dodał.

Zdaniem Suskiego teatr jest dla osadzonych nie tylko rozrywką i sposobem spędzania czasu, ale i dobrym sposobem na resocjalizację. „Metody twórczej resocjalizacji mają bardzo duży wpływ na osadzonych. Niejednokrotnie przy tworzeniu programów resocjalizacyjnych sięgamy do publikacji naukowych m.in. prof. Marka Konopczyńskiego, który mówi wprost: skazanego trzeba socjalizować ze społeczeństwem, nie możemy go tak po prostu wypuścić po długim wyroku, tylko on musi przejść swoją readaptację, musi poczuć się potrzebny w tym społeczeństwie” – zaznaczył Suski.

Wychowawca ds. kulturalno-oświatowych w areszcie śledczym w Poznaniu por. Anna Michalik powiedziała PAP, że dla osadzonych teatr to też „praca i wyście do społeczeństwa, nauka czegoś nowego”. Grupa teatralna z poznańskiego AŚ wystawi na deskach Teatru Polskiego spektakl pt. „Na wnuczka”.

„Niektórzy z osadzonych po raz pierwszy mieli styczność z teatrem właśnie w więzieniu. Teatr daje wiele możliwości w procesie resocjalizacji m.in. poprzez odgrywanie poszczególnych ról. Niekiedy mam wrażenie, że właśnie dzięki tym rolom oni przypominają sobie popełniane przestępstwa i to jest pewnego rodzaju trochę takie odkupienie winy – w sensie bardzo pozytywnym dla nas i przede wszystkim dla nich” - powiedziała.

„Nie chcę mówić o aktorstwie, bo aktorstwo jest takim trochę udawaniem. Oni tu odgrywają prawdziwe role - są tacy, jacy są na co dzień. Nawet czasem mam wrażenie, że w tych wszystkich rolach, w które wchodzą, pokazują swoje prawdziwe oblicze, pokazują też poczucie winy i że chcieliby coś w sobie i życiu odmienić” – dodała.

3. Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej zakończy się 15 kwietnia.

Wydarzenie, którego głównym organizatorem jest dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu, powstało we współpracy z poznańskimi: Fundacją Teatru Ósmego Dnia, Teatrem Ósmego Dnia, Teatrem Polskim, Centrum Kultury Zamek, urzędem miasta i Urzędem Marszałkowskim Woj. Wielkopolskiego. (PAP)

ajw/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL