Tablicę upamiętniającą Romana Wilhelmiego odsłonięto w sobotę w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski aktor ma od miesiąca swój pomnik, od pięciu lat odbywają się imprezy mu poświęcone.
Artysta urodził się 6 czerwca 1936 roku na poznańskiej Wildzie, pamiętany jest m.in. z ról w serialach "Czterej pancerni i pies", "Alternatywy 4" i "Kariera Nikodema Dyzmy". Zmarł w 1991 roku.
Tablicę zawiesiła i sfinansowała Rada Osiedla Wilda. Informuje ona, że "charyzmatyczny i wszechstronny" aktor urodził się na Wildzie, przy ulicy Strumykowej 11, obecnej ulicy Sikorskiego.
"Miejsce narodzin Romana Wilhelmiego znaleźliśmy w księgach parafialnych w tutejszym kościele. Tablica pojawiła się jednak nie na właściwym budynku, stojącym w głębi ulicy, ale na reprezentacyjnej, szachulcowej kamienicy tuż przy rynku Wildeckim, gdzie będzie dobrze widoczna" - powiedział PAP Adam Babicz, przewodniczący Rady Osiedla Wilda.
Wildeccy samorządowcy przekonują, że z tej dzielnicy pochodzi wiele wybitnych osób i zamierzają przypominać o tym specjalnymi tablicami. "Wcześniej odsłoniliśmy tablicę znakomitej sportsmenki Barbary Lerczak-Janiszewskiej- Sobotty, za tydzień swoją tablicę na Wildzie będzie miał wybitny dyrygent Jerzy Kurczewski. Staramy się odnaleźć i uhonorować kolejne znamienite osoby, które tu się urodziły "- powiedział Babicz.
Na uroczystości pojawili się miłośnicy talentu Wilhelmiego, przyjaciele i rodzina aktora, w tym jego brat, Adam. Jak powiedział PAP, jego rodzice kilkakrotnie zmieniali miejsce zamieszkania w Poznaniu. "Poza ulicą Sikorskiego mieszkaliśmy jeszcze przy Głogowskiej, Roosevelta i Mylnej. Tu, na Wildzie urodził się tylko Roman. Bardzo się cieszę, że poznaniacy z taką chęcią upamiętniają brata" - powiedział.
W Poznaniu od 2008 roku odbywają się Dni Romana Wilhelmiego. Przed miesiącem, 3 listopada w centrum miasta odsłonięto pomnik Romana Wilhelmiego. Dzieło autorstwa Romana Kosmali stanęło tuż przy teatrze Scena na Piętrze, na skwerze noszącym imię aktora. W 2008 roku na ścianie tego teatru pojawiła się tablica honorująca Wilhelmiego jako wybitnego aktora i obywatela miasta Poznania.
Roman Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, przez prawie 30 lat pracował w Teatrze Ateneum. Do 1986 roku zagrał tam w ponad 50 spektaklach. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Nowego, z którym pozostał związany aż do śmierci.
Wśród najwybitniejszych kreacji filmowych i teatralnych aktora wymieniane są m.in. rola McMurphy'ego w spektaklu "Lot nad kukułczym gniazdem" w reż. Zygmunta Huebnera, Dyzmy w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego, Stanisława Anioła w serialu "Alternatywy 4" w reż. Stanisława Barei oraz Fryderyka Haendla w spektaklu Teatru Telewizji "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reż. Kazimierza Kutza. Zagrał też m.in. w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, "Dziejach grzechu" Waleriana Borowczyka, "Arii dla atlety" Filipa Bajona i "Ćmie" Tomasza Zygadły.
Aktor zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie.(PAP)
rpo/ bos/