W przyszłym tygodniu wznowią działalność dwie placówki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Większość swoich oddziałów udostępni we wtorek do zwiedzania Muzeum Gdańska.
Zuzanna Gajewska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała w piątek, że miejskie instytucje kultury zaczną wznawiać swoją działalność po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku uruchomi od wtorku swoją siedzibę główną w Śródmieściu przy Targu Rakowym oraz wypożyczalnię Manhattan we Wrzeszczu. Pozostałe filie wznowią działalność najpóźniej do 18 maja.
W bibliotekach nie będzie jednak swobodnego dostępu do księgozbioru. Książki będą podawać bibliotekarze. Dostępność tytułów można sprawdzić na stronie internetowej WiMBP, a także zarezerwować telefonicznie bądź mejlowo.
Zgodnie z zaleceniami Biblioteki Narodowej książki będą musiały przejść trzydniową kwarantannę. Po oddaniu książki przez czytelnika zostanie ona zdjęta z jego konta, jednak do systemu jako dostępna do wypożyczenia wróci po trzech dobach. W każdej z filii biblioteki pojawi się informacja, ile osób może w niej przebywać.
Swoje oddziały, z wyjątkiem Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Kuźni Wodnej w Oliwie, otworzy we wtorek Muzeum Gdańska. Wartownia nr 1 na Westerplatte ma zostać otwarta 18 maja.
Wszystkie oddziały Muzeum Gdańska będą czynne jak w sezonie zimowym, z dniem zamkniętym w poniedziałek i dniem wolnego wstępu we wtorek. Jedynie Twierdza Wisłoujście i Wartownia nr 1 będą otwarte przez cały tydzień, w godz. 10-16.
W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia koronawirusem ograniczona będzie liczba osób na salach wystawowych oraz przy kasach. Płatności będą przyjmowane tylko kartami płatniczymi. Nadal zawieszona będzie pozostała działalność muzeum tj. wykłady, warsztaty, zajęcia edukacyjne i zwiedzanie grupowe.
W piątek 15 maja swoje podwoje otworzy ponownie Gdańska Galeria Miejska. Zwiedzanie będzie możliwe codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach od 12 do 18. W galerii jednorazowo będą mogły przebywać cztery osoby. Pierwszą wystawą, którą planuje otworzyć GGM będą „Mobilki” Mariusza Warasa. Ekspozycja będzie czynna od 15 maja do 20 czerwca. Przez cały maj GGM prowadzi projekt online "Nie-pokoje", w ramach którego publikuje materiały wideo z wypowiedziami artystów o tym, jak radzą sobie w obecnej rzeczywistości.
Europejskie Centrum Solidarności planuje się otworzyć 21 maja. Zwiedzanie będzie możliwe w czwartki, piątki oraz weekend. Na wystawie będą mogły znajdować się łącznie 144 osoby, przed pandemią mogło ich być pół tysiąca. Niedostępna będzie jeszcze biblioteka, audytorium, kawiarnia oraz wydział zabaw dla dzieci. Zwiedzanie ECS odbywać się będzie wyłącznie indywidualnie lub rodzinnie.
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia najpierw otworzy swój oddział w Nowym-Porcie. Planowana data to 22 maja. Główna siedziba CSW Łaźnia na Dolnym Mieście ma być udostępniona do zwiedzania 19 czerwca. Obie instytucje będą czynne w piątki oraz weekendy.
We wszystkich miejskich instytucjach kultury będzie obowiązywać zachowanie bezpiecznego odstępu oraz noszenie maseczek ochronnych. Do dyspozycji zwiedzających dostępne będą środki dezynfekujące.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/