Kultura i sztuka po 1989 roku

19.03.2018

W Rzymie przypomniano włoskie inspiracje i podróże Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert. Fot. PAP/P. Janowski Zbigniew Herbert. Fot. PAP/P. Janowski

Włoskie inspiracje twórczości Zbigniewa Herberta i jego podróże do Italii przypomniano podczas poniedziałkowego spotkania w Instytucie Polskim w Rzymie, poświęconego zmarłemu przed 20 laty poecie.

Podczas wieczoru, zorganizowanego w związku z Rokiem Zbigniewa Herberta ustanowionym przez Sejm, zaprezentowano włoskie wydanie zbioru jego wierszy "Epilog burzy". Tom ukazał się nakładem wydawnictwa Adelphi, publikującego od lat dzieła literatury polskiej. Zbiór poezji opracowała Francesca Fornari z uniwersytetu Ca' Foscari w Wenecji.

To piąty tom twórczości Herberta wydany we Włoszech w ciągu ostatnich 30 lat.

W spotkaniu w Instytucie w Wiecznym Mieście uczestniczyli między innymi szef archiwum Zbigniewa Herberta, Henryk Citko oraz Andrzej Franaszek, autor biografii poety, która ukaże się w Polsce w kwietniu.

Przypomniano, że Włochy zajmowały ważne miejsce w biografii i twórczości Herberta począwszy od jego młodości, a o swej fascynacji włoską kulturą i licznych podróżach do tego kraju poeta pisał w swych esejach.

W tomach "Barbarzyńca w ogrodzie" i "Rovigo" znajdują się jego eseje o katedrze w Orvieto i zabytkach Sieny. "Rovigo" to zarazem tytuł wiersza i zbioru poezji z 1992 roku.

Spotkanie poświęcone było też podróżniczej pasji poety. W salach Instytutu Polskiego zaprezentowano powiększone reprodukcje kilkunastu jego rysunków, powstałych podczas podróży do Włoch. Szkice te, udostępnione - jak podkreślono - dzięki uprzejmości wdowy Katarzyny Herbert oraz Fundacji imienia Zbigniewa Herberta, to część ogromnej kolekcji jego rysunków przedstawiających pejzaże, zabytki, dzieła sztuki. Herbert, jak się przypomina, nie robił zdjęć i tak dokumentował swe podróże.

To druga ważna inicjatywa Instytutu Polskiego dedykowana twórcy "Przesłania Pana Cogito". W 2008 roku, w dziesiątą rocznicę śmierci Herberta, w Sienie odbył się wielki festiwal jego twórczości. Odsłonięto wówczas tablicą upamiętniającą pobyt poety w tym mieście.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL