Koncert poświęcony śpiewaczce i reżyserce Marii Fołtyn, międzynarodowy konkurs wokalny oraz opera Bedricha Smetany „Sprzedana narzeczona”, to tylko niektóre z wydarzeń 51. Festiwalu Moniuszkowskiego, który w dniach 21-24 sierpnia odbędzie się w Kudowie-Zdroju.
Jak powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk, początek imprezy będzie poświęcony zmarłej w grudniu 2012 r. Fołtyn, która była założycielką Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, a w latach 1978-1998 pełniła funkcję dyrektora artystycznego festiwalu w Kudowie-Zdrój.
„Niestety pogarszający się stan zdrowia nie pozwolił Marii na udział w ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji imprezy. Po jej śmierci pozostała pustka, dlatego naturalne wydało mi się uczczenie jej pamięci” – mówił Rybarczyk.
Na inaugurację festiwalu na kolumnie Teatru Zdrojowego w Kudowie-Zdrój odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa Marii Fołtyn. Przygotowany został także koncert, w trakcie którego będzie można usłyszeć arie operowe z repertuaru zmarłej artystki, m.in. z opery Stanisława Moniuszki „Halka”.
W kolejnych dniach imprezy odbędzie się m.in. koncert zespołu Piotra Barona „Moniuszko i jazz”, występ orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej „Podhalańczycy” oraz tradycyjny „Korowód Moniuszkowski”, w którym udział wezmą uczestnicy festiwalu i mieszkańcy miasta. Festiwal potrwa do 24 sierpnia i zakończy go opera Bedrzicha Smetany „Sprzedana narzeczona” w wykonaniu Morawskiego Teatru Operowego z czeskiego Ołomuńca.
„Przygotowując program myślałem nie tylko o Moniuszce, ale także o całej jego epoce i osobach, z którymi się wówczas kontaktował. Na pewno spotkał się ze Smetaną, z którym omawiał wówczas możliwość wystawienia w Czechach +Halki+. Stąd właśnie decyzja o wystawieniu +Sprzedanej narzeczonej+” – tłumaczył Rybarczyk.
Niemal równolegle z festiwalem w Kudowie-Zdrój odbędzie się II Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego. Mogą w nim wziąć udział śpiewacy do 35 roku życia, a jego głównym celem jest pomoc młodym artystom i propagowanie muzyki wokalnej.
Konkurs jest trzyetapowy, a uczestnicy muszą przygotować repertuar pięciu arii, dwóch pieśni oraz jeden utwór dowolny. Konieczna jest prezentacja co najmniej jednego utworu skomponowanego przez Moniuszkę. W ostatnim, finałowym etapie wokaliści wystąpią w towarzystwie orkiestry Filharmonii Sudeckiej.
„Zapisy do udziału w konkursie jeszcze trwają, ale już teraz otrzymaliśmy ok. 40 zgłoszeń od artystów z Polski, Litwy, Rosji i Białorusi. W sumie w rywalizacji będzie mogło wziąć udział maksymalnie 60 osób” – dodał kierownik konkursu prof. Piotr Łykowski.
Konkurs rozpocznie się 17 sierpnia, finał zaplanowano na 20 sierpnia, a koncert laureatów odbędzie się 22 sierpnia i będzie jedną z głównych atrakcji Festiwalu Moniuszkowskiego.
Festiwal Moniuszkowski odbył się po raz pierwszy w 1962 roku - w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci polskiego kompozytora. Podczas dotychczasowych edycji imprezy odbyło się ok. 60 pełnospektaklowych inscenizacji oper Moniuszki m.in. "Strasznego dworu", "Hrabiny", "Flisa", "Verbum Nobile", a także dzieł m.in. Giuseppe Verdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georgesa Bizeta.(PAP)
mic/ ls/